Anasayfa » Kanada 2035’e kadar tüm araçların elektrikli olacağını açıkladı. Otomotiv endüstrisi öfkeli.

Kanada 2035’e kadar tüm araçların elektrikli olacağını açıkladı. Otomotiv endüstrisi öfkeli.

Kanada hükümeti, yaptığı açıklamaya göre 2035 yılında sokaklarında benzinli araç görmek istemiyor. Kamuoyundan da aldığı destekle otomotiv endüstrisinin yakasına yapışıyor.

by mobilitehaber

Tüm otomotiv endüstrisi yavaştan elektrifikasyon sürecini geçiriyor ve sıfır emisyonu hedefliyor. Ancak siz de tahmin edersiniz ki her şirketin kendince planları ve hedefleri var. Bu yüzden her şirket yavaş, planlı ve az masraflı bir geçişin peşinde. Bunun ne zaman gerçekleşeceği hakkında kimse kesin konuşamıyor. Kanada’nın diretip diretmeyeceğini zaman gösterecek.

40 milyonluk bir ulus olan Kanada, çok sayıda fabrikasıyla dünyada parça tedarikçisi konumunda ve yakında açılacak akü tesisleri ile Kuzey Amerika otomobil üretiminin hayati bir parçası olacak.

Reuters‘un haberine göre Kanada, küresel ısınma sorununa büyük bir ciddiyetle yaklaşıyor:

Salı günü Kanada, 2035 yılına kadar satılan tüm binek otomobillerin, SUV’ların ve kamyonetlerin, hükümetin iklim değişikliğiyle mücadele planının bir parçası olan sıfır emisyonlu araç(SEA) olması gerektiğini zorunlu kılan nihai düzenlemeleri yayınladı.
SEA’lar, 2026 yılına kadar satılan tüm otomobillerin en az %20’sini ve 2030 yılına kadar en az %60’ını oluşturmalıdır. Sektör yetkilileri, elektrikli araçların (EA) 2023’ün üçüncü çeyreğinde yeni araç satışlarının %12,1’ini temsil ettiğini söylüyor.
Ulaşım, Kanada’nın sera gazı emisyonlarının yaklaşık %22’sini oluşturuyor.
Kurala göre, 2035 yılında satılan yeni otomobillerin %100’ünün plug-in hibrit elektrikli araçlardan (PHEA), EA’lardan veya hidrojen yakıt hücresiyle çalışan araçlardan ibaret olacak. Toplam 17 ABD eyaleti de bu düzenlemeleri kabul etti.

Kanada hükümeti, bu nihai kuralların otomobil endüstrisine ihtiyaç duyduğu netliği verdiğini savunuyor.

Ancak otomotiv lobileri, diğer pazarlarda (ABD dahil) olduğu gibi şimdiden geri adım atıyor:

Kanadalı otomotivciler, elektrikli araçların daha yüksek maliyetine dikkat çekerek düzenlemelerin çok iddialı olduğunu söylüyor. Ayrıca özellikle kırsal alanlarda şarj şebekesinin eksik olduğundan şikayet ediyor.

Bu şikayetlerinde de haklı olabilirler çünkü 40 milyonluk nüfusuna kıyasla yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi Kanada.

Bu uygulamanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek. Çünkü bu, Kanada hükümetinin ilk iklim hedefi değil. Defalarca kez benzer şeyler söylenip sözler tutulmamıştı.

Her şeye rağmen bu durum büyüleyici bir soruyu akıllara getiriyor: Yeni arabaları benzinden arındırmak için doğru zaman ne zaman? Can çekişen dünyamıza bakıldığında, cevap muhtemelen dün olur.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com