Anasayfa » Londra’nın ünlü kara taksileri de Uber’e geçiş yaptı

Londra’nın ünlü kara taksileri de Uber’e geçiş yaptı

Aynı Türkiye'de olduğu gibi bir zamanlar İngiltere'de de Uber yasaklanmıştı. Bugüne baktığımızda ise Londra'nın sokaklarını süsleyen 15 bini aşkın kara taksisi Uber üzerinden çalışacak gibi görünüyor. Elbet ki hala karşı çıkanlar var.

by mobilitehaber

Taksilerin tekel haline geldiği bir sektörde zaferinin bayrağını tekrar tekrar dikmeyi başaran Uber, Londra’nın ünlü kara taksilerini uygulamasında listelemeye başlayacağını duyurdu.

Hizmet 2024’ün başlarına kadar kullanıma sunulmayacak olsa da bazı Londra taksicileri şimdiden kaydolmaya başladı. Uber, Londra’daki 15.000 taksi şoförünün her birinin arama listelerinde çıkma ihtimali olacağından bahsediyor. Şirket, kısa süre önce New York, Paris, Roma ve Los Angeles’taki taksi filosu sahipleriyle bünyelerinde bulundurdukları sürücüleri kaydetmek için anlaşmalara imza attı.

Mutlu sona ramak kalmışken 10.000 sürücüyü temsil eden bir ticaret grubu olan Lisanslı Taksi Şoförleri Birliği (LTDA), sürücülerin uygulamaya karşı çekimser olduğu konusunda şüphelerini dile getirdi.

LTDA genel sekreteri Steve McNamara yaptığı açıklamada;

Temsil ettiğimiz Londra lisanslı taksi şoförlerinden veya yolcularımızdan bu ortaklığa yeşil ışık yakan yok. Bu tek taraflı duyurudan önce ne bize ne de diğer taksi ticaret gruplarına danışılmadı. Yolcu güvenliğinden tutun işçi haklarına kadar halihazırda her konuda kendimizi kanıtlamışken bunları başaramamış bir güruha sürücülerimizin burun kıvıracağına can-ı gönülden inanmaktayım.”

Dünyanın 33 ülkesinde Uber uygulamasında taksiler yer alıyor ve ”yüz binlerce” taksi şoförü şirketten seyahat yönlendirmeleri alıyor. Hacimce en büyük pazarların Hong Kong, Polonya, Güney Kore, İsveç ve Türkiye olduğu konuşuluyor. Geçen yıl Uber, New York’un sarı taksilerinin yaklaşık 14.000’ini uygulamasına dahil etmek için de bir anlaşma yapmıştı.

Uber üzerinden bir taksi çağırıldığında şirket, ücretten bir pay alıyor. Uber‘in bu yılın üçüncü çeyreğindeki yolculuklar için gelir marjı yüzde 27,9’dan yüzde 28,3’a çıktı. Uber, ilk altı ay boyunca Londra taksicileri için seyahat komisyonundan feragat edeceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com