Anasayfa » AB, küresel çapta en iddialı CO2 azaltım hedefleri üzerinde anlaştı

AB, küresel çapta en iddialı CO2 azaltım hedefleri üzerinde anlaştı

by mobilitehaber

Kanun yapıcılar, dünya çapında kamyon ve otobüslere yönelik en iddialı CO2 azaltım hedeflerini belirleyen bir anlaşmaya vardı.

Kamyon ve otobüs üreticileri iddialı bir karbondan arındırma gündemini tamamen destekliyor. Ancak Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), üzerinde mutabakata varılan uygulama zaman çizelgesinin, hayati önem taşıyan koşulların yokluğunda son derece zorlu olmaya devam ettiğini belirtti.

Avrupalı ​​kamyon ve otobüs üreticileri, bugünkü üçlü anlaşmayı dikkate alarak, bugün üzerinde anlaşmaya varılan son derece iddialı CO2 azaltım hedeflerinin inandırıcı etkinleştirme koşullarıyla desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Sigrid, “Elektrikli şarj ve hidrojen dolumu altyapısı, kapsamlı karbon fiyatlandırma programları ve ulaştırma operatörlerinin hızlı bir şekilde yatırım yapması için anlamlı destek önlemleri: bunlar, sıfır emisyonlu araçlara ek olarak ağır hizmet ulaştırma sektörünün hızla karbondan arındırılması için temel bileşenlerdir” diye vurguladı. de Vries, ACEA Genel Müdürü.

“Araç üreticileri için cesurca iddialı hedefler koymaya devam edemeyiz ve bunu hızlı ve sorunsuz bir uygulamanın takip etmesini bekleyemeyiz. Sıfır emisyon modellerine olan talebi destekleyecek kolaylaştırıcı bir çerçeve olmadan, özellikle öngörülen zaman çizelgesinde hedeflere ulaşmak imkansız olacaktır” diye açıkladı de Vries.

2030 yılına kadar hedeflere ulaşmak için 400.000’den fazla akülü elektrikli ve hidrojenle çalışan aracın yollarda olması ve tüm yeni tescillerin en az üçte birinin sıfır emisyonlu modeller olması gerekiyor. Denklemin işe yaraması için Avrupa’nın en az 50.000 uygun şarj istasyonuna (çoğunluğu Megawatt Şarj Sistemleri) ve en az 700 hidrojen dolum istasyonuna ihtiyacı var.

Ağır yük taşımacılığının karbondan arındırılması, ulaşım ekosistemindeki çeşitli paydaşların ortak çabasını gerektirir. De Vries, “Sıfır emisyonlu kamyon ve otobüslere yatırım yaparak ve seri üretimini artırarak üzerimize düşeni yapıyoruz, ancak müşterilerimizin şu anda Avrupa yollarında bulunan eski araçların yerini alacak yeni araçlara yatırım yapma ve bunları işletme becerisine güveniyoruz” diye ekledi.

Avrupa otomobil endüstrisi, anlaşmayla Komisyon tarafından başlangıçta teklif edilenden daha erken bir kapsamlı inceleme tarihi (2027) ve sıfır ve düşük emisyonlu araç (ZLEV) teşviklerinin 2029 yılına kadar sürdürülmesi konusunda teşvik ediliyor.

İleriye dönük olarak, Avrupa otomotiv endüstrisi, hedeflerin karşılanmasını sağlamak için kritik olanak sağlayan koşulların hayata geçirilmesini yakından izlemeye devam edecek. Avrupa Komisyonu ve üye devletler, ortak dekarbonizasyon hedefine ortaklaşa ulaşmak için beklenen eksikliklerin erkenden giderilmesini sağlamak amacıyla ilerlemeyi izleme konusunda eşit derecede kararlı olmalıdır.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com