Anasayfa » Tesla’nın Tahtını Sallayan Yeni Rimac Nevera

Tesla’nın Tahtını Sallayan Yeni Rimac Nevera

Rimac Nevera, Tesla Model S Plaid'i Geçerek En Hızlı Elektrikli Araç Unvanına Sahip Oldu

by mobilitehaber

Hırvat elektrikli araç üreticisi Rimac Otomobil’in göz nuru Nevera’sı, Almanya’daki Papenburg Oto-Test Pisti’nde deneye tabi tutuldu. Saatte 258 mil (412 km) hıza ulaşmasının ardından piyasadaki en hızlı elektrikli araç unvanına sahip oldu.

Bir önceki rekor Plaid S modelinin geçen yıl Almanya-Nurburgring’de 167 mil / sa (269 km / sa) hıza ulaşmasıyla Elon Musk’un Tesla’sı tarafından kırılmıştı. Ancak Rimac, 2018 Cenevre Oto-Fuarı’nda sözünü verdiği 412 km’lik hıza ulaşarak bir başarıya imza attı.

Rimac Nevera, Dünya'nın En Hızlı EA'sı

Şu anda Hırvatistan’ın Zagreb kenti dolaylarındaki Rimac tesislerinde üretimde olan Nevera, kendi bünyesinde tasarlanan ve 0’dan 100’e 1,85 saniyede çıkabilen, 1.914 beygir kuvvetli dört elektrik motoruyla çalışıyor.

120 kWh bataryası sayesinde 490 km’lik bir menzile ve 10 saniyeden daha kısa sürede 300 km’ye kadar çıkabilme yetisine sahip. Ancak çıkabildiği bu yüksek hızlara heyecanlanmadan önce Rimac mühendislerinin aracı 219 mp/h (352 km/h)’e sınırladıklarını söylemek lazım.

Rekoru Zorlamak

Bir aracın en yüksek hızını belirleme girişimi kulağa zor gelebilir- ki öyledir. Özellikle de 412 km’lik rekor bir hızı kesin doğrulukla saptayabilmek için oldukça uzun bir piste gerek vardır.

Rimac ekibinin ideal parkur arayışı, Almanya’da 2,48 mil (4 km) düzlüğe sahip Papenburg Oto-Test Parkuru’nda sona erdi. Rimac mühendisleri, aracın aerodinamik profilini çıkararak sürüklenme kuvvetinin ve yol tutuşunun stabilize kalabileceği maksimum hızı hedefledi.

Rekor denemesi sırasında otomobil, karayollarında kullanılan Michelin 2R lastiklerle donatılmış. Bu denemede kilit rol oynayan lastiklerin büyük strese maruz kalacağından dolayı lastik üreticisinin özel ekibi pistte her an hazır beklemiş.

Direksiyonun başında Rimac’ın Baş Test ve Geliştirme sürücüsü Miro Zrnčević vardı ve Nevera’yla pistin kavisli bölümlerinden düzlüklere doğru mükemmel bir çıkış yapması gerekiyordu. Virajlarda 250 km hızla ilerleyen Zrnčević, elektrik motorlarından maksimum verimi almak için gazı kökledi ve Nevera’nın dört yıllık zorlu üretim sürecinin meyvesini tüm dünyaya kanıtladı. Ardından su sözleri söyledi;

Tekeri ilk döndüğü günden beridir Nevara'yı sürüyorum. Bugün onu tamamıyla bilenmiş ve savaşa hazır görünce ister istemez duygusallaştım. Hız denemesi esnasında ilk fark ettiğim şey aracın mükemmel dengesiydi. Aeorodinamik ve araç dinamiği ekiplerimiz yine işlerinde ehil olduklarını kanıtladı.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com