Anasayfa » Tandem’in mucize malzemesi “perovskit”

Tandem’in mucize malzemesi “perovskit”

Tandem bünyesinde imal edilen perovskit ve silisyum içerikli güneş paneli bataryaları hem verimli hem de cep yakmıyor.

by mobilitehaber

Son yıllarda “mucize malzeme” denilen perovskit üzerine yapılan araştırmalar meyvesini vermeye başladı. Güneş panellerinde takılıp kalınan yüzde 30 verimlilik bariyeri aşıldı.
Güneş panellerinden daha fazla verim alabilme adına yapılan araştırmaların ardı arkası kesilmiyor. Teknolojide bir tıkanıklık yaşanmış ve yıllardır yüzde 30 verimlilik bariyeri aşılamamıştı. Ancak Tandem‘in bu “mucize malzeme”yi kullanmasıyla günümüz teknolojisinde bir sınır daha zorlandı.
Temmuz 2023’ün ilk haftası bir grup araştırmacı Tandem bataryalarını kullanarak sırasıyla yüzde 32.5 ve 31.25 verimlilik oranlarını elde etti.

Tandem’in güneş paneli bataryası


Çin merkezli güneş bataryası üreticisi LONGi de geçen ay itibariyle yüzde 33.5’lik bir verimlilik yakaladıklarını iddia etmişti.
Teknolojide açılan bu çığır, yeşil bir dünya hayalini daha ulaşılabilir ve ucuz olmasını sağlayabilir.
Güneş enerjisi halihazırda uygun maliyetli bir geri dönüştürülebilir enerji kaynağı. Dünya genelinde büyük ölçeklerde kullanılırsa fosil yakıtlarla dahi boy ölçüşebilir.
Çin gibi bazı ülkeler bu tarz yenilenebilir enerji kaynaklarına adapte olmaya başladı bile.
Bu senenin başlarında bir Çek şirketi, şebekeye fazla enerji girişi olduğundan güneş paneli tarlalarından bazı panellerin sökülmesi gerekmişti.
Her şeye rağmen, güneş panelleri gün ışığının üçte birinden az bir kısmını enerjiye çevirebiliyor. Bunu artırabilme adına hala birçok araştırmacı gecesini gündüzüne katıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com