Anasayfa » Sürücüsüz Araç Güvenliği Projesine ERC’den 1,5 Milyon Euro’luk Destek

Sürücüsüz Araç Güvenliği Projesine ERC’den 1,5 Milyon Euro’luk Destek

by mobilitehaber

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Fatma Güney, “ENSURE: Muhtemel Akıbetler Rehberliğiyle Kazaları Önleyen Tahminler” başlıklı projesiyle ERC’den “Başlangıç Desteği” (Starting Grant) almaya hak kazandı. Bu destek, doktora sonrası 2-7 yıl deneyime sahip araştırmacılara verilen ve bağımsız araştırma projelerini destekleyen bir fon sağlayıcı olan Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) tarafından verilmektedir.

Fatma Güney’in projesi, sürücüsüz araçlar için geleceği şekillendirmeyi amaçlıyor. ENSURE projesi, sürücüsüz araçlara daha iyi kararlar alabilme yeteneği kazandırmayı amaçlamaktadır. Proje, otonom araçların gerçek dünyadaki değişkenleri daha etkili bir şekilde öğrenmesini ve bu bilgileri kullanarak güvenli sürüş kararları almasını hedefler.

ENSURE projesi, sürücüsüz araçların, çevresindeki dünyayı daha iyi anlamalarını ve kararlarını bu anlayışa dayandırmalarını sağlayacak bir “dünya modeli” geliştirmeyi amaçlar. Bu, sürücüsüz araçların, karşılaştığı durumları daha etkili bir şekilde analiz etmelerine ve daha güvenli sürüş kararları almalarına yardımcı olabilir.

Proje ayrıca, sürücüsüz araçların kendi hatalarını tanıyabilmesini ve sınırlarını aşabilecek durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerini amaçlar. Özellikle aracın başa çıkamayacağı potansiyel tehlikeli durumlarda sürücüye hızla kontrolü devretme yeteneği üzerinde çalışır.

Bu proje, sürücüsüz araç teknolojisinin güvenliğini artırmayı amaçladığı için otonom araçların yaygınlaşmasını hızlandırabilir. Projenin 5 yıl süreyle devam edeceği ve Koç Üniversitesi’nde yürütüleceği belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com