Anasayfa » ” Sıfır Emisyonlu Otomobil ” Yanılgısı

” Sıfır Emisyonlu Otomobil ” Yanılgısı

by mobilitehaber

BMW, ‘Sıfır Emisyonlu Otomobiller – Broşürünüzü Bugün İndirin’ iddiasıyla ücretli bir Google reklamı yayınlamıştı. MG de elektrikli otomobillerine yönelik bir Google reklamında ‘Sıfır Emisyon’ sloganını kullanmıştı.

İngiliz Auto Express dergisinin yazdığına göre ASA, “araçların çevresel etkilerinin yanıltıcı bir şekilde yansıtılması” nedeniyle her iki reklama da itiraz etti . “Bunun sürüş sırasında doğru olduğunu kabul etsek de, üretilirken veya elektrik kaynağına bağlı olarak şarj olurken hala emisyon ürettikleri için bunun yanıltıcı olduğunu belirledik. Bu nedenle bu reklamları yasakladık ve BMW ve MG’ye gelecekte sağlam kanıtlar olmadan benzer iddialarda bulunmamalarını sağlamalarını söyledik” dedi ASA sözcüsü Toby King.

MG’ye karşı verilen kararda, reklamdaki iddianın temelinin açıklanmadığı ve elektrikli veya hibrit otomobillere yönelik , bunun sürüş sırasındaki emisyonlarla ilgili olduğu açıkça belirtilmeyen herhangi bir ‘sıfır emisyon’ iddiasının muhtemelen yanıltıcı olabileceği tespit edildi. BMW reklamına gelince, kararda şu ifadelere yer verildi: “Tüketiciler için iddianın neye dayandığını açıklığa kavuşturacak maddi bilgiler olmadan ve bunun yalnızca sürüş sırasındaki emisyonlarla sınırlı olduğuna dair bir açıklama yapılmadan, ‘Sıfır Emisyonlu Otomobillerin’ şu sonuca varacağı sonucuna vardık: yanıltmak”.

Her iki otomobil üreticisi de ASA’nın yasal olarak bağlayıcı olan kararlarına uyacaklarını doğruladı.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com