Anasayfa » Şarj Etmek Bedava: Peugeot Araştırmasına Göre, Elektrikli Araç Sürücüleri İngiltere’nin Çevresini Şarj Ücreti Ödemeden Dolaşabilir

Şarj Etmek Bedava: Peugeot Araştırmasına Göre, Elektrikli Araç Sürücüleri İngiltere’nin Çevresini Şarj Ücreti Ödemeden Dolaşabilir

by mobilitehaber

Birleşik Krallık’taki 35.000 halka açık şarj cihazının onda birinden fazlasının kullanımı ücretsiz ve PEUGEOT UK, maliyet tasarrufu sağlayan altyapının kapsamını vurgulamak için İngiltere anakarasının kıyı şeridinde 2.688 millik bir yolculuk planladı. Land’s End’den başlayan rota, İngiltere’nin güney ve doğu kıyıları boyunca, John O’Groats üzerinden İskoçya’ya kadar uzanıyor ve yalnızca ücretsiz kamu şarj cihazlarını kullanarak Galler üzerinden Land’s End’e geri dönüyor.

Chelmsford ve Sandringham arasındaki rotada iki ücretsiz şarj noktası arasındaki en uzak mesafe 270 kilometre olup PEUGEOT e-208’in 362 kilometrelik  (WLTP) menzili dahilindedir. Yoldaki hayatı kolaylaştırmak için PEUGEOT e-208 100kW’a kadar hızlı şarjı destekliyor ve %0-80 şarj sadece 30 dakika sürüyor.

İngiltere’deki yaklaşık 4.400 ücretsiz şarj noktasının çoğu perakende parklarında, otellerde ve halka açık otoparklarda bulunuyor ve perakendeciler, arazi sahipleri ve bazı yerel yönetimler tarafından finanse ediliyor ve sürücülerin araçları şarj olurken gece boyunca şarj etmelerine veya ayak işlerini yapmalarına olanak tanıyor. ChargePlace İskoçya ağında 2.000’den fazla şarj cihazı bulunmaktadır ve bunların çoğu ChargePlace İskoçya uygulamasına sahip olan veya şarj kartı için bir defaya mahsus £10 ücret ödeyen kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir.

Aynı rotayı aynı aracın benzinli veya dizel versiyonuyla kullanmak sürücülere £421’a kadar mal olabilir.

50kW hızlı şarj cihazı kullanarak %80’lik bir şarj tahmini olarak 26 £’a mal olurken, evde şarj kullanmak ve düşük enerji tarifelerinden yararlanmak aynı şarjı sadece 6,80 £’a düşürebilir.

Zap-Map’e göre, halka açık ücretsiz şarj cihazlarının %84’ü “hızlı”, yani bir aracı 7,5kW ile 22kW arasında şarj edecek ve araç sahiplerinin araçlarını 7kWh şarj cihazından yedi saat 33 dakikada veya isteğe bağlı 11kW Yerleşik şarj cihazı takıldığında (11kWh şarj noktasından) beş saat kadar kısa bir sürede tamamen şarj etmelerini sağlayacak.

Sürücüler ayrıca menzil ve şarj bilgileri hakkında gerçek zamanlı güncellemeler sağlayan MyPEUGEOT uygulamasını kullanarak araçlarının şarj durumunu uzaktan takip edebilirler.

PEUGEOT Birleşik Krallık Genel Müdürü Julie David şunları söyledi: “Yolculuklar, Birleşik Krallık’ın sunduklarını deneyimlemenin harika bir yoludur ve araştırmamız, halka açık ücretsiz şarj cihazları ağı sayesinde elektrikli araç sürücüleri için önemli maliyet tasarrufu sağlandığını göstermektedir. Çok az sürücünün 2.688 millik döngünün tamamını tamamlaması muhtemel olsa da, araştırmamız Birleşik Krallık’ta potansiyel olarak yeterince kullanılmayan ücretsiz şarj ağını vurgulamaktadır.

PEUGEOT 2023 yılına kadar ürün gamındaki her modelin elektrikli bir versiyonunu sunacak. PEUGEOT’nun kompakt SUV’u ödüllü e-208’in yanı sıra, e-2008 314 kilometrelik (WLTP) sıfır emisyon menziline sahip ve 50kWh batarya ile 260Nm güç üreten 136hp elektrik motoruyla çalışıyor.

 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com