Anasayfa » Dünyada Bir İlk: Abarth, Sürücü Ve Yolcuların Memnuniyetini Ölçmek İçin Yüz Tanıma Teknolojisini Deniyor

Dünyada Bir İlk: Abarth, Sürücü Ve Yolcuların Memnuniyetini Ölçmek İçin Yüz Tanıma Teknolojisini Deniyor

by mobilitehaber

Performans otomobili markası Abarth, araç içinde yaşanan duyguları daha iyi anlamak için yüz tanıma teknolojisini deneyen ilk üretici oldu.

Dünyaca ünlü Loughborough Üniversitesi ile ortak çalışan Abarth, sürücü ve yolcu tarafından deneyimlenen farklı duyguları keşfetmek için bu deneyi gerçekleştirdi.

Yüz tanıma teknolojisi, sürüş sırasında yüz ifadeleri aracılığıyla mutluluk, heyecan ve korku gibi bir dizi duyguyu tespit etti

Abarth F595, 595 Esseesse ve 595 Competizione kullanan katılımcılar, Leicestershire’daki Mallory Park’ta sıcak turlar, hassas sürüş görevleri ve takip senaryoları gibi sürüş zorluklarına tabi tutuldu. Daha sonra yolcular profesyonel sürücüler tarafından sürülürken mutluluk, heyecan ve korku gibi duygular ölçülmüştür.

Sonuçlar, hem direksiyon başındayken (%31,8) hem de yolcu olarak (%35,4) sıcak tur sırasında en belirgin duygunun mutluluk olduğunu göstermiştir.

Aracı tüm potansiyeline kadar zorlayan profesyonel sürücüler tarafından kullanıldığında, katılımcılar kısa süreli korku ve şok patlamaları (%11,9) yaşayarak heyecan verici bir pist günü deneyimine katkıda bulunmuşlardır.

Son teknoloji yüz tanıma teknolojisi, kalp atış hızı sensörlerinin (Elektrokardiyogram (EKG) ve Fotopletismografi (PPG)*) yanı sıra kullanıldı ve Abarth’ın bireyler arasındaki bir dizi duyguyu doğru bir şekilde tespit etmesini sağladı.

Veriler daha sonra DeepFace Python kütüphanesi ve Yüz Duygu Tanıma kütüphanesi kullanılarak analiz edildi.

Denemeyi yöneten Loughborough Üniversitesi’nden Dijital Sağlık Okuru Dr. Dale Esliger şunları söyledi:

Kullandığımız biyometrik ekipman takımyıldızı, sürücü ve yolcuların Abarth’a bindiklerinde yaşadıkları bir dizi duyguyu doğru bir şekilde tespit etmemizi ve ilgili sürüş faaliyetleri sırasında en belirgin duyguyu tespit etmemizi sağladı.Bu alandaki araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, üreticiler otomobillerinin sürüş deneyimlerini iyileştirmeye çalıştıkça, bunun otomotiv endüstrisinde araştırılmaya devam edecek bir alan olacağından şüpheleniyorum.

Fiat ve Abarth Birleşik Krallık Genel Müdürü Greg Taylor ise şunları ekledi:

Otomobillerimizin sürücü ve yolculara ne kadar keyif verdiğini her zaman anekdot olarak biliyorduk, ancak şimdi dünyanın önde gelen spor üniversitelerinden birinden bunu destekleyecek bazı ön verilere sahibiz.Ürünlerimiz sadece yolda sürücüleri heyecanlandırmak için tasarlanmadı, aynı zamanda pist günü için de mükemmel araçlar.

Abarth dünyasına girmek isteyenler için 595’ten başlayarak tüm Abarth’lar yolda performans, adrenalin ve heyecan sunuyor. Abarth’ın en ayırt edici özelliklerinden biri her zaman sesi olmuştur; insanlar bir Abarth’ı görmeden önce duyarlar. Koni arka süspansiyon ile sürücü yola daha bağlı hissederek sportif bir sürüş deneyimi ve performans üzerinde üstün kontrol sağlar.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com