Anasayfa » Orkney’de Elektrikli Drone Teslimatları Gerçekleştiriliyor

Orkney’de Elektrikli Drone Teslimatları Gerçekleştiriliyor

by mobilitehaber

Royal Mail ve Skyports Drone Services arasındaki ortaklık sayesinde İskoçya Orkney’de elektrikli drone teslimatları gerçekleştiriliyor. Firmalar, Orkney Adaları Konseyi Liman İdaresi ve Loganair ile ortaklaşa kurulan bir drone teslimat projesi olan Orkney I-Port operasyonunun başlatıldığını duyurdu.

Royal Mail ve Skyports Drone Services, Orkney’deki üç ada arasında günlük adalar arası posta dağıtım hizmeti kurdu. Proje başlangıçta üç ay boyunca faaliyet gösterecek ve gelecekte genişletilmesi planlanıyor. Bu, mevcut düzenleyici çerçeveler kapsamında kalıcı olarak yürütülebilecek ilk Birleşik Krallık drone teslimat projesidir. Bunun nedeni Orkney’in eşsiz manzarası ve adaların birbirine yakınlığıdır. Bu sayede uçuşlar, görsel görüş hattının ötesinde (BVLOS) izinler yerine genişletilmiş görsel görüş hattı (EVLOS) izinleri kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir.

Adalar arası teslimat için elektrikli dronların kullanılması, posta çalışanlarının Orkney’deki limanlar ve marinalar arasında risk almadan teslimat yapabilmelerini sağlayarak güvenlik iyileştirmeleri de getirecektir. Ayrıca emisyon tasarrufu da sağlanacaktır.

Mektuplar ve paketler Royal Mail’in Kirkwall teslimat ofisinden Stromness’e taşınacak ve buradan Skyports Drone Services, Graemsay ve Hoy’daki Royal Mail personeline drone teslimatları gerçekleştirecek. Posta çalışanları daha sonra bu konumlardan adadaki olağan teslimat rotalarını gerçekleştirecek.

Orkney’in hava durumu ve coğrafyası, kesintisiz bir teslimat hizmeti sunma kabiliyetini etkileyebilir. Örneğin, bazı postaların taşındığı feribot programındaki duraklamalar, güvenli bir şekilde yanaşmanın zorlukları nedeniyle kötü hava koşullarında yaygındır. I-Port operasyonu, kırsal topluluklar için hizmet seviyelerini ve erişimi önemli ölçüde iyileştirerek Graemsay ve Hoy’a teslimat sürelerini önemli ölçüde kısaltıyor.

Skyports Drone Services adalar arası uçuşları Speedbird Aero DLV-2 uçağı ile gerçekleştirecek. Çok motorlu drone 6 kg’a kadar yük taşıma kapasitesine sahip.

I-Port, Ulaştırma Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Connected Places Catapult tarafından yenilikçileri hibe finansmanı ve iş danışmanlığı ile desteklemek amacıyla yürütülen bir program olan Freight Innovation Fund Accelerator’ın kazanan dokuz projesinden biridir. Skyports, programın bir parçası olarak Orkney I-Port operasyonunu test etmek için 150.000 £ hibe fonu aldı.

Orkney ve Shetland Milletvekili Sayın Alistair Carmichael şunları söyledi:

Drone testlerine katılmaktan ve bunların gelişimini bizzat görmekten memnuniyet duydum. Açıkçası bu programlar henüz deneme aşamasında ve bu nedenle beklentilerimizi ölçülü tutmalıyız. Yine de, özellikle adaların ulaşılması daha zor olan bölgelerinde evrensel hizmetin sürdürülmesine yardımcı olan her şey, desteklemek için bir şans vermemiz gereken bir şeydir. Royal Mail, adaları birbirine bağlı tutmanın kritik bir parçası olmaya devam ediyor ve yerel bilgi ve özen bu ağ için hayati önem taşıyor.

Royal Mail Drone Denemeleri Başkanı Chris Paxton ise şunları söyledi

Birleşik Krallık’ta hizmet verdiğimiz daha uzak topluluklardan bazılarına drone aracılığıyla teslimat yapmak için Skyports ile çalışmaktan gurur duyuyoruz. Tamamen elektrikli bir drone kullanmak, Royal Mail’in operasyonlarımızla ilgili emisyonları azaltma çabasını desteklerken, teslimat yaptığımız ada topluluklarını da birbirine bağlıyor.

Skyports Drone Hizmetleri Direktörü Alex Brown ise şunları söyledi:

Drone teknolojisinden yararlanarak, uzak topluluklardaki posta hizmetlerinde devrim yaratıyor, daha verimli ve zamanında teslimat sağlıyor ve emisyon üreten araçlara olan gereksinimi azaltmaya yardımcı oluyoruz. Bu projede drone operasyonlarının Birleşik Krallık lojistiğine nasıl fayda sağlayabileceğini göstermek için bir kez daha Royal Mail ile ortaklık yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. I-Port projesi aynı zamanda uçak ortağımız Speedbird ile tamamladığımız ilk operasyon olması bakımından da heyecan verici bir kilometre taşına işaret ediyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com