Anasayfa » UrbanV AWS İle Hava Hareketliliğini Başlatmaya Hazır

UrbanV AWS İle Hava Hareketliliğini Başlatmaya Hazır

by mobilitehaber

Önde gelen Gelişmiş Hava Mobilitesi (AAM) şirketi, elektrikle çalışan uçan taksiler için şehir çapında bir altyapı geliştirmek üzere AWS ile ortaklık kuracak ve ilk uçuşların 2025 yılına kadar Roma’da yapılması bekleniyor.

Bir Advanced Air Mobility (AAM) şirketi olan UrbanV, bulut sağlayıcısı olarak Amazon Web Services’i (AWS) seçti ve sürdürülebilir kentsel ulaşımda bir devrim yaratacak elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) araç taşıma ağları kurmak için destek aldı.

UrbanV, eVTOL’ler tarafından şehir merkezlerinde yolcu taşımak için kullanılacak olan kendi vertiport ağlarını geliştirmek ve işletmek için AWS Profesyonel Hizmetler (ProServ) ile ortaklaşa çalışıyor. Bu sayede UrbanV, AWS’nin havayolları ve havalimanları için dünyanın önde gelen bulut sağlayıcısı olarak sahip olduğu uzmanlıktan yararlanabilecek. AWS, vertiportlar için genişletilebilecek yenilikçi ve ölçeklenebilir bir işletme modeli geliştirilmesine yardımcı olacak.

UrbanV, ilk eVTOL hizmetini 2024 yılı sonuna kadar Roma Fiumicino Havalimanı’ndan Roma’nın merkezine başlatarak 2025 yılındaki Jübile’ye katılmak üzere şehre gelen ziyaretçileri taşımaya hazır olmak gibi iddialı bir hedef belirlemiştir. 2026’dan itibaren Roma’nın ağı 10 vertiporta genişleyecek ve popüler transit merkezleri ile turistik yerler arasında hızlı, trafiksiz seyahat imkanı sağlayacak.

Buna paralel olarak UrbanV, Venedik, Bologna ve Fransız Rivierası’nda vertiport ağları açarak gezginlere kalabalık şehir caddelerine ve geleneksel ulaşım araçlarına karşı daha hızlı ve sürdürülebilir alternatifler sunacak. Önümüzdeki beş yıl içinde şirket, modelini Avrupa ve küresel ölçekte genişletmek için birkaç yüz milyon avro yatırım yapmayı planlıyor.

Amazon Web Services, yolcu deneyimini otomatikleştirmek, check-in işlemlerini ve güvenlik kontrollerini basitleştirmek, alan ihtiyacını azaltmak ve vertiportların kentsel alanlara entegre olmasını sağlamak için AWS bulut teknolojisinden yararlanacak olan UrbanV vertiportları için işletim modelinin geliştirilmesinde kilit bir rol oynayacak. Yolcular, bağlantılı uçuşların gecikmesi halinde otomatik olarak ayarlanacak seyahat planları, çok kanallı check-in ve güvenlik kontrolleri ile gerçek zamanlı olarak özelleştirilmiş güncellemeler alacaklar.
doğal esneklik.

UrbanV CEO’su Carlo Tursi, “Elektrikli şehir içi hava yolculuğu vizyonumuz, uçuş deneyimini yeniden keşfetmeye odaklanıyor” dedi. “AWS’de bu vizyonu gerçeğe dönüştürecek ideal bulut iş ortağını bulduk. Havayolu sektöründeki rakipsiz deneyimleri onlara sektör hakkında derin bir anlayış kazandırıyor ve ayrıca yeniliğe olan açlıkları onları yeni olanaklar yaratmak için ideal bir ortak haline getiriyor. Birlikte, yalnızca ilgili araçlar açısından değil, yolcu deneyimi açısından da devrim niteliğinde bir şehir içi seyahat deneyimi geliştireceğiz.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com