Anasayfa » Kentsel Hava Hareketliliği Sözlüğü

Kentsel Hava Hareketliliği Sözlüğü

by mobilitehaber

Trafik ve arazi üzerinde uçan isteğe bağlı ulaşımın ortaya çıkışı, A noktasından B noktasına gitme konusundaki düşüncelerimizi değiştiriyor. Gelişmekte olan kentsel hava mobilitesi (UAM) dünyası, ulaşımı daha verimli hale getirirken havacılık ve uzay endüstrisinde tamamen yeni bir sektör başlatacak.

Bugün dünyanın en büyük havacılık ve uzay üreticileri ve yenilikçi girişimler tarafından geliştirilen teknoloji, hava taksilerini, drone teslimatını ve tamamen elektrikli, otonom uçuşu gerçeğe dönüştürüyor. Bu yeni endüstri halihazırda birçok gelişen kavramı ve alt sektörü kapsıyor. İşte bu teknoloji bizi yeni zirvelere taşırken bilmemiz gereken bazı önemli terimler. (Parantez içindekiler İngilizce kısaltmalardır.)

Otonom uçuş: Kalkıştan inişe kadar uçuşun tüm aşamalarında algılama, karar verme ve daha fazla özerklikle hareket etme yeteneğine sahip hava taşıtlarını ifade eder.

Kentsel hava hareketliliği (UAM): Gelişmekte olan bu havacılık ve uzay alanı, insanları talep üzerine kentsel ortamlarda taşımak için hava aracı ve altyapı geliştirmeye odaklanmaktadır. Batarya teknolojisi, dağıtılmış elektrikli tahrik ve otomasyon alanındaki ilerlemeler bu alandaki yenilikleri yönlendirmektedir.

Gelişmiş hava hareketliliği (AAM): Bu kavramları genişleten gelişmiş hava hareketliliği, bölgesel şehir çiftleri, kamu hizmetleri, acil müdahale ve kargo teslimatı dahil olmak üzere kentsel ortamların ötesinde kullanım durumlarını öngörmektedir.

Elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL): Çoğu gelişmiş hava mobilite aracının arkasındaki teknoloji eVTOL’dur. Uçaklar genellikle dikey olarak havalanmak için rotorlar kullanır. Daha sonra bu rotorlar ya sabit kanatlı seyir uçuşu için mekanik olarak yer değiştirir ya da başka bir tahrik sistemi devreye girer.

İnsansız hava araçları (İHA’lar): İnsansız hava araçları veya dronlar olarak da bilinen İHA’lar genellikle hava fotoğrafçılığı ve gözetleme, yangınla mücadele, askeri uygulamalar, sigorta ayarlaması ve mahsul ilaçlama için kullanılan uzaktan kumandalı hava araçlarıdır. Daha büyük İHA’lar şu anda kargo ve paket teslimatı için geliştirilmektedir.

İnsansız hava sistemleri (UAS): Havacılık ve uzay endüstrisinde, Birleşik Devletler ordusu ve Federal Havacılık İdaresi tarafından sıklıkla kullanılan bir terim olan “mürettebatsız hava sistemi”, veri bağlantıları, kontrol istasyonları, yerdeki uzaktan pilotlar ve diğer sistemler dahil olmak üzere hava aracına ek olarak unsurları vurgulamaktadır.

Fly-by-wire sistemi: Hem kentsel hava hareketliliği hem de İHA’lar için tamamen elektrikli araçlar, ultra hafif sistemler gerektirir. Bu gelişmiş uçaklar, modern uçaklar gibi, esasen uçağın beyni olan bir fly-by-wire sistemi ile kontrol edilmektedir. Geleneksel kontrol sistemleri daha ağır olmasına ve önemli ölçüde güç çekmesine rağmen, Honeywell mühendisleri ağır hidrolik ihtiyacını ortadan kaldıran, güvenliği artıran ve daha az güç çeken, yaklaşık bir ciltsiz kitap boyutunda kompakt bir fly-by-wire sistemi geliştirdi.

Görsel görüş hattının ötesinde (BVLOS): Tespit et ve kaçın, görsel görüş hattının ötesindeki operasyonların önemli bir bileşenidir. BVLOS teknolojisi ile donatılmış dronlar daha az insan müdahalesi ile daha uzağa uçabilir ve daha fazla ağırlık taşıyabilir. Kentsel hava mobilite araçları da uzaktaki pilotlarının görsel görüş hattının ötesinde çalışmak ve nihayetinde otonom olarak çalışmak için son derece gelişmiş tespit-ve-kaçınma sistemlerine ihtiyaç duyacaktır.

Algıla ve önle: Güvenli bir şekilde uçmak için otonom hava araçlarının havadaki trafiği tespit etmesi ve etrafında güvenli bir şekilde manevra yapmak için bir hareket tarzına karar vermesi gerekecektir. Bu algılama ve kaçınma kabiliyeti havada son derece karmaşıktır. Honeywell IntuVue RDR-84K radarının tespit ve önleme yeteneklerini test etmek için mühendislerimiz çöl üzerinde iki quadcopter drone’u birbirlerine karşı uçurdu. Birden fazla uçuşta, hava aracı diğerinin uçuş yolunu tespit etti ve güvenli bir şekilde kaçınmak için bir manevra hesapladı.

Basitleştirilmiş araç operasyonları (SVO): Uçaktaki bir pilotun uçuş operasyonlarını denetlediği ve yalnızca gerektiğinde müdahale ettiği bir konsept. Uçan halk otomasyona alıştığında, pilotu araçtan çıkarıp uçağı uzaktan denetlemek üzere bir operasyon merkezine yerleştirmek mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com