Anasayfa » Artık Her Dakika Bir BEV Kaydı Yapılıyor

Artık Her Dakika Bir BEV Kaydı Yapılıyor

by mobilitehaber

Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) tarafından açıklanan son rakamlara göre elektrikli araçların toplamı yeni otomobil pazarının üçte birinden fazlasını (%35,4) oluşturuyor.

Bataryalı elektrikli araçlara (BEV) olan talep o kadar yüksek ki bu ay her 60 saniyede bir yeni bir araç kaydedildi ve yıl sonuna kadar bu rakamın her 50 saniyede bire yükselmesi bekleniyor. BEV’ler %87,9’luk bir artış kaydederek bu ayki tüm yeni kayıtların %16,0’ını oluşturdu; bu da bu yıl şimdiye kadar görülen pazar payıyla büyük ölçüde tutarlı bir oran.

BEV’lerin Nisan ayına kıyasla hafif bir düşüşle %17,8 pazar payı veya 330.000 adet alması beklenirken, PHEV’lerin 134.000 adetle pazarın %7,2’sine ulaşması öngörülüyor. Toplam pazar payı %11,3’e düşmesine rağmen hibrit (HEV) hacimleri de artarken, plug-in hibrit (PHEV) tescilleri %79,1 artışla pazarın %8,1’ini oluşturarak üst üste ikinci ayda da önemli bir artış gösterdi.

Tedarik zincirindeki zorlukların azalması ve üretimin artmasıyla toplam yeni otomobil pazarı Temmuz ayında 143.921 yeni aracın tescil edilmesiyle %28,3 büyüdü. Hala pandemi öncesi seviyelerin altında olmasına rağmen, pazar, ilk Covid karantinasından kaynaklanan bastırılmış talebin satışları serbest bıraktığı 2020 yazından bu yana en büyük büyümesini gördü.

Rekor düzeyde 3.056 kamuya açık şarj cihazı da kuruldu – bu da geçen yıl 58’de bir olan kayıtlı her 35 yeni plug-in araç için bir şarj cihazı anlamına geliyor.

SMMT İcra Kurulu Başkanı Mike Hawes şunları söyledi:

Sektör, Birleşik Krallık’ın sıfır emisyon hedeflerine ulaşma konusundaki kararlılığını sürdürüyor ve bizi bu hedefe ulaştıracak yatırımları yapmaya devam ediyor. Pazardaki seçenekler ve yenilikler artıyor, bu nedenle daha fazla insanın elektrikli araç kullanmanın faydalarını benimsediğini görmek cesaret verici. Ancak enflasyon, artan yaşam maliyetleri ve önümüzdeki yıl piyasayı belirleyecek olan sıfır emisyonlu araç zorunluluğu nedeniyle, tüketicilere satın almaları için mümkün olan her türlü teşvik verilmelidir. Bu nedenle hükümet, elektrikli araç satın almayı, çalıştırmayı ve özellikle de şarj etmeyi ülkenin her yerindeki her sürücü için uygun ve pratik hale getirmek için her kolu çekmelidir.

Zapmap COO’su Melanie Shufflebotham rakamlara yanıt vererek şunları söyledi:

Son rakamlar, elektrikli araçların popülaritesinin artmaya devam ettiğinin ve sürücülerin daha yeşil bir geleceğe geçişte kendi rollerini oynamaya istekli olduklarının açık bir kanıtıdır. SMMT’nin Hükümete elektrikli araç satın almayı, çalıştırmayı ve şarj etmeyi kolaylaştırma çağrısını destekliyor ve altyapıda devam eden büyümenin insanları cesaretlendireceğini umuyoruz. Temmuz 2023 itibariyle Birleşik Krallık genelinde 26.800’den fazla noktada 45.700’den fazla şarj noktası bulunuyordu – bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40’lık önemli bir artış anlamına geliyor – ve yolda şarj için ultra hızlı cihazların sayısı yüzde 90 arttı.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com