Anasayfa » Tüketiciler ‘2030’dan Önce Benzinli ve Dizel Araçları Aşamalı Olarak Terk Etmeye Hazırlanıyor’

Tüketiciler ‘2030’dan Önce Benzinli ve Dizel Araçları Aşamalı Olarak Terk Etmeye Hazırlanıyor’

by mobilitehaber

Yeni bir araştırmaya göre halk, Birleşik Krallık Hükümeti’nin 2030 yılı için belirlediği son tarihten önce bile benzinli ve dizel otomobil satın almayı bırakacak. Electric Car Count’tan alınan verilere göre Temmuz ayında benzinli araç kayıtları pazar payının yaklaşık %8’i kadar düşerken, elektrikli araç kayıtları %90 oranında arttı. 2030 yılından sonra sadece hibrit ya da tamamen elektrikli otomobillerin satışına izin verilecek.

Haberler, tüm yeni otomobillerin %65’ini oluşturdukları 2019 yılından bu yana benzinli otomobillerin popülaritesinde uzun vadede sürekli bir düşüş olduğunu gösteriyor. Dizel araçların kayıtları ise 2016’daki %50’lik zirve noktasından bu yana düşmüş durumda.

New AutoMotive, mevcut trendlere göre tüketicilerin 2028-29 yıllarında benzinli ve dizel otomobil satışını fiilen sonlandıracağını tahmin ediyor. Elektrikli otomobillere yönelik rekabetçi kiralama fırsatları, şarj edilebilirliğin hızla artmasıyla desteklenerek Temmuz ayında elektrikli otomobil kayıtlarında %90’lık bir artışa neden olmuş olabilir. ZapMap, ultra hızlı şarj noktalarının sayısının Temmuz 2023’e kadarki 12 ay içinde neredeyse iki katına çıktığını bildirdi.

Bu gelişmelerin, sürücülerin %54’ünün artık geçişi düşündüklerini söylemesiyle, tüketicilerin elektriğe geçiş konusundaki artan güven iştahının arkasında olması muhtemeldir.

New AutoMotive İcra Kurulu Başkanı Ben Nelmes şunları söyledi:

Hükümetin 2030 hedefi hakkındaki tartışmalar akademik görünmeye başlıyor. Tüketiciler dizel araçların satışını çoktan durdurdu ve benzinli araçlardan giderek daha fazla kaçınıyor. Otomobil pazarındaki toparlanmaya rağmen benzinli araç satışlarının uzun vadeli düşüşünü sürdürmesi ve hala pandemi öncesi zirve noktasının yarısı civarında olması dikkat çekici. Tüketiciler cüzdanlarıyla oy veriyor ve elektrikli araçları tercih ettiklerini gösteriyor. Daha fazla insanın elektrikli otomobile binmesini engelleyen en büyük şey araç arzıdır – Bakanlar 2024’te başlayacak iddialı bir ZEV zorunluluğu getirerek bunu çözebilirler.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com