Anasayfa » İsviçre’den Elektrikli Araba Kullanımını Yasaklama Planı

İsviçre’den Elektrikli Araba Kullanımını Yasaklama Planı

by mobilitehaber

İsviçre elektrik kesintileri sırasında elektrikli arabaları yasaklamayı düşünüyor

İsviçre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından bu tür olaylara hazırlanırken, elektrik kesintileri sırasında elektrikli araçların kullanımına kısıtlamalar getirmeyi düşünüyor.

Elektrikli otomobillere yönelik kısıtlamalar, çamaşır makinelerinin sıcaklığının düşürülmesi, yaprak üfleyicilerin ve teleferiklerde koltuk ısıtıcılarının yasaklanması ve video akışının standart çözünürlüğe yavaşlatılmasını da içeren kademeli bir kemer sıkma paketinin parçasıdır.

Elektrik tüketimine getirilen kısıtlamalar henüz taslak aşamasında olup uygulamaya yönelik bir takvim bulunmamaktadır ve elektrikli araçlara getirilen sınırlamalar, en aşırı elektrik tasarrufuna yönelik paketin yalnızca üçüncü aşamasında yer almaktadır.

Fox Business’a göre, İsviçre’nin elektriğinin çoğu hidroelektrikten (su) geliyor – ancak üretim kış aylarında yavaşlıyor ve ülkeyi Almanya ve Fransa’dan enerji ithalatına bel bağlamak zorunda bırakıyor.

Doğalgaz ülkeler için önemli bir enerji kaynağı ve Ukrayna’nın işgalinin ardından dünyanın en büyük doğal gaz üreticilerinden biri olan Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Avrupa genelinde enerji sıkıntısına yol açmıştır.

İsviçre’nin bu hamlesi, Eylül ayında Kaliforniya’daki elektrikli araç sürücülerine eyaletteki sıcak hava dalgası sırasında şarj etmemelerinin söylenmesinin ardından geldi.

Spiegel mobilite raporuna göre, hükümetin enerji tasarrufuna ilişkin belgesi, elektrikli otomobillerin sınırlı özel kullanımına ve İsviçre’de hız sınırlarının olası bir şekilde düşürülmesine işaret ediyor.

Taslak belgede, “Elektrikli araçların özel kullanımına yalnızca kesinlikle gerekli yolculuklar için izin verilmektedir (örneğin mesleki uygulamalar, alışveriş, doktor randevusu, dini etkinliklere katılım, mahkemeler)” denilmektedir.

Almanya da enerji tasarrufu için bir plan geliştirirken, İspanya’da Ağustos ayında Kasım 2023’e kadar sürecek olan kısıtlamaların yürürlüğe girmesinden sonraki ilk haftada elektrik tüketiminde yüzde dörtlük bir düşüş görüldü.

Altı ay boyunca denenecek olan Alman planı, yüzme havuzlarının ısıtılmasına kısıtlamalar getirilmesini ve binalarda ısıtmanın 19 dereceye ayarlanması tavsiyesini içeriyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com