Anasayfa » Elektrikli Uçan Taksi Test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

Elektrikli Uçan Taksi Test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

by mobilitehaber

Çin üretimi bir uçan taksi Birleşik Arap Emirlikleri’nde halka açık ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı.Ağırlığı 700 kg olan tamamen elektrikli araç, akıllı bir uçuş kontrol sistemi ve otonom uçuş yetenekleriyle donatılmış.Dikey kalkış ve iniş yapabilen (eVTOL) hava aracı Çarşamba günü Dubai semalarında 90 dakika boyunca boş bir kokpitle uçtu.

Uçak ve helikopterlerin aksine, eVTOL araçları tıpkı bir taksi gibi bir noktadan diğer noktaya hızlı kişisel seyahat imkanı sunabilir. Dubai Ticaret ve Sanayi Odası İcra Direktörü Omar Alkhan,

Bu, hayale ulaşmanın ilk adımı” dedi ve yakın gelecekte buna benzer daha fazla aracın test edilmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Guangzhou merkezli XPeng’in havacılık iştiraki tarafından geliştirilen XPeng X2, dünya çapındaki düzinelerce uçan araba projesinden biri.Xpeng Aeroht şirketinin genel müdürü Minguan Qui, “Yeni nesil uçan araba için çok önemli bir üs olacak” dedi.

İki kişilik elektrikli uçağın sekiz pervanesi var ve 45 dakikada 140 km uçabiliyor, saatte 130 km hıza ulaşabiliyor.

Pilotsuz araçlar bir gün yolcuları havada taşıyabilecek olsa da, pil ömrü, hava trafik kontrolü, güvenlik ve altyapı sorunları gibi büyük zorluklarla karşı karşıya olan bu teknolojinin önünde daha uzun bir yol var.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com