Anasayfa » Ulaşımda Onarılabilir Batarya Teknolojisi

Ulaşımda Onarılabilir Batarya Teknolojisi

Fransız üretici Gouache, e-bisikletler, e-scooterlar ve diğer küçük elektrikli araçlar için tasarlanmış dört adet tamir edilebilir pil modelini piyasaya sürdü.

by mobilitehaber

Buradaki fikir, mikro mobilite sektöründeki pillere onarılabilirlik kazandırma ve bunu yaygınlaştırmaktır.

Geri dönüşüm için pillerin atılması yerine Bordeaux merkezli firma, sorunlar ortaya çıkarsa her bir pil hücresinin sökülüp değiştirilmesini sağlayan ve böylece ömrü uzayan lehimsiz modüler bir tasarım yarattı.

Gouache’un CEO’su ve kurucusu Alexandre Vallette şunları diyor:

Gouache piller, sürdürülebilirliği baz alan bir ekonomi içinde onarılabilirlik ve kolay geri dönüşüm için çevreye duyarlı olarak tasarlanmıştır. Hücreleri nokta kaynağına ihtiyaç duymadan pil üretme teknolojisini icat ettik.

Vallette, pillerin özel aletler olmadan beş dakika içinde zahmetsizce tamir edilebileceğini söylüyor. Bu, elektronik atık hacmini azaltıp ve pilin ekolojik ayak izini dörde bölmeye yarayacak.

Şirketin bataryalarının, orijinal kapasitelerinin % 70’ini 500 şarj döngüsü boyunca veya üretim tarihinden itibaren 25 ay boyunca muhafaza etmeleri garanti ediliyor.

İlk tam döngüsünü yaşadıktan sonra, hücreler bataryadan çıkarılıp ve test edilecek. Hala çalışır durumdalarsa, robotlar ve sabit enerji depolaması gibi yeni amaçlar için yeniden kullanılacaklardır. Piller artık çalışmaz duruma gelmişlerse, Gouache’ın ortağı Screlec tarafından geri dönüştürülecek.

Batarya modelleri

Şirketin elektrikli bisiklet pazarı için hazır modelleri BlackPack40 ve BlackPack50 olarak iki kategoriye ayrılıyor.

Her biri 420Wh ile 560 Wh arasında değişen ve hem 36V hem de 48V sistemler için kullanılabilen iki kapasiteye sahip.

Diğerlerinin yanı sıra bisiklet, kargo bisikleti ve scooter üreticilerinin, self servis operatörlerinin ve teslimat ve elektrifikasyon şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Her iki kategori de kiralama veya satın alma (talep üzerine onarım) için kullanılabilecek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com