Anasayfa » Renault ve LG , 590.000 Elektrikli Araç İçin Anlaştı

Renault ve LG , 590.000 Elektrikli Araç İçin Anlaştı

by mobilitehaber

LG Energy Solution, uzun süredir müşterisi olan Renault Grubu’nun elektrikli araç (EV) birimi Ampere’e LFP(lityum-demir-fosfat) kese tipi (pouch) EV pilleri tedarik edeceğini duyurdu. Bu işbirliği, şirketin pazardaki konumunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Beş Yıllık Tedarik Anlaşması

İki şirket, 1 Temmuz’da Fransa’da Renault’un Paris merkezinde tedarik anlaşmasını imzaladı. Toplantıya LG Energy Solution Başkan Yardımcısı ve Gelişmiş Otomotiv Akü Bölümü Başkanı Wonjoon Suh, LG Energy Solution Başkan Yardımcısı ve Gelişmiş Otomotiv Akü Geliştirme Merkezi Başkanı Seungdon Choi, Renault Grubu Satınalma, Ortaklıklar ve Kamu İşleri Sorumlusu François Provost, Renault Grubu Teknoloji Sorumlusu Gilles Le Borgne, Renault Grubu Strateji Sorumlusu ve Ampere Operasyon Direktörü Josep Maria Recasens ve Ampere Güç Aktarma Organları ve EV Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Philippe Brunet katıldı.

Beş yıllık sözleşme kapsamında LG Energy Solution, Ampere’e 2025 yılı sonundan 2030 yılına kadar toplam kapasitesi yaklaşık 39 GWh olan LFP pilleri sağlayacak. Bu miktar, yaklaşık 590.000 adet elektrikli araç üretmeye yetecek seviyede. Piller, LG Energy Solution’ın Polonya tesisinde üretilecek ve Ampere’in yeni nesil EV modellerine güç verecek.

LG Energy Solution’ın Rekabet Gücü ve Stratejisi

LG Energy Solution’ın Gelişmiş Otomotiv Akü Bölümü Başkanı ve Başkan Yardımcısı Wonjoon Suh, “Ezici teknolojik gücümüz ve kalite rekabet gücümüzle Ampere’e müşterilerimize en iyi değeri sunacağız” dedi. Renault Grubu Satınalma, Ortaklıklar ve Kamu İşleri Sorumlusu François Provost ise “Avrupa’da entegre bir değer zinciri kurmak için LG Energy Solution ile el ele çalıştık. Uzun vadeli ilişkilerimiz, teknoloji ve rekabet gücü açısından bu benzersiz çözümü oluşturmamızı sağladı” diye ekledi.

Avrupa Pazarı ve LFP Pillerin Önemi

LG Energy Solution, LFP pilleri konusunda genellikle Koreli olmayan üreticilerin öne çıktığı bu pazarda, büyük bir tedarik anlaşması yaparak önemli bir adım atmış bulunuyor. Anlaşma, özellikle EV’ler için en büyük üç pazardan biri olan Avrupa’da da önem taşımaktadır. LFP bataryalarda, NCM pillerde (yüksek kapasite) kullanılan malzemelere göre daha ucuz olan ve kimyasal yapısı stabil olan demir ve fosfat kullanılıyor, bu da maliyet ve güvenlik açısından rekabet gücünü garantiliyor. Uygun fiyatlı giriş seviyesi elektrikli araçlara olan talep artıyor ve bu durum LFP pillere olan talebi de artırıyor.

LG’nin pouch tip long-cell bataryası

CTP Teknolojisi ve Yenilikler

LG Energy Solution, üretim sürecinde CTP (Hücreden Pakete) çözümlerini uygulayarak daha fazla fiyat rekabeti sağlıyor. CTP teknolojisi, modül aşamasını kaldıran ve hücreyi hemen bir paket yapısına dönüştüren bir teknolojiyi ifade eder. Bu teknoloji, alan kullanımını artırırken maliyet ve ağırlık azaltımı sağlar. LG Energy Solution, bu teknolojiyi kese tipi pillere uygulayan dünyadaki ilk şirket olup, bu piller prizmatik CTP teknolojili pillere kıyasla ağırlık başına yaklaşık yüzde beş daha fazla enerji yoğunluğuna sahip olup, elektrikli araçlar için daha yüksek enerji verimliliği sunuyor.

LG ‘nin Geniş Ürün Portföyü

LG Energy Solution, son tedarik anlaşmasıyla, yüksek nikel NCMA, yüksek voltajlı orta nikel NCM ve LFP gibi çeşitli kimyaları kapsayan kese tipi pillerdeki ürün portföyünü daha da genişletti. Bu geniş ürün yelpazesi, premium EV’lerden daha uygun fiyatlı giriş seviyesi segment araçlarına kadar çeşitli tüketici ihtiyaçlarını karşılayabilir.

LG Energy Solution CEO’su David Kim, “Ampere ile bu ortaklık sayesinde rakipsiz ürün rekabet gücümüz ve farklılaştırılmış müşteri değerimiz bir kez daha takdir edildi,” dedi. “Avrupa pazarından başlayarak otomotiv LFP akülerimizin tedarikini ciddiyetle genişletmeye devam edeceğiz. Dahası, kanıtlanmış operasyonel mükemmelliğimiz ve farklılaştırılmış ürün portföyümüzle dünyanın en iyi müşteri değerini sağlamaya devam edeceğiz.”

Bu içerik ilginizi çekebilir : LG Energy Solution scooter pil değiştirme ağı başlatıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com