Anasayfa » Londra, Paris ve New York Sakinlerinin Üçte İkisi Daha Az Otomobil İstiyor

Londra, Paris ve New York Sakinlerinin Üçte İkisi Daha Az Otomobil İstiyor

by mobilitehaber

Survation tarafından Car Free Megacities kampanyası için yapılan bir ankete göre, Londra, Paris ve New York’ta otomobil sayısının azaltılması vatandaşların üçte ikisinden fazlası tarafından güçlü bir şekilde destekleniyor.

Ankete göre Londra’da 1.073, Paris’te 1.095 ve New York’ta 1.085 kişiden oluşan örneklemin sırasıyla %72, %66 ve %72’si bu değişimi destekliyor. Alternatif olarak bisikletlilere ve yayalara daha fazla yer verilmesi her üç şehirde de çoğunluk tarafından olumlu karşılanmaktadır (sırasıyla %68, %70 ve %71).

İklim yardım kuruluşu Possible’ın Arabasız Şehirler Başkanı Hirra Khan Adeogun yaptığı açıklamada,

“İnsanlar açıkça şehirlerimizde daha fazla arabasız alandan yana. İnsanlara ayrılan alanın arabalara göre yeniden önceliklendirilmesi sadece kirliliği ve emisyonları azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda toplulukların gelişmesi, işletmelerin müşteri çekmesi ve yayaların, bisikletlilerin ve engellilerin şehirlerde engelsiz seyahat edebilmesi için daha fazla alan anlamına gelecektir.” dedi.

Londra (%51), Paris (%45) ve New York (%49) vatandaşları da şehir merkezlerinin tamamen araçlardan arındırılmasına geniş çapta destek verdi. Anket ayrıca kent sakinlerinin otomobillerle ilgili ilk üç endişesinin tehlikeli sürüş, karbon emisyonları ve hava kirliliği olduğunu gösterdi.

Car Free Megacities kampanyası, her üç şehrin belediye başkanlarını şehirlerindeki otomobil hakimiyetini azaltmak için daha cesur adımlar atmaya çağırıyor.

Paris Sans Voiture’den Cathy Lamri ve Paris’teki Car Free Megacities Proje Yöneticisi şunları söyledi:

“Kent sakinleri çocuklarının güvenle dolaşabildiği, temiz hava soluyabildiği, doğanın ve biyoçeşitliliğin kendine yer bulduğu huzurlu bir şehirde yaşamak istiyorlar. Tüm bunlar iklim zorluklarına uyum sağlayabilecek dirençli şehirler inşa etmemize yardımcı olacaktır – trafiğin azaltılmasına yönelik ihtiyaç ve arzu evrenseldir!”dedi.

Kampanya, KR Vakfı ve Brompton tarafından desteklenen Possible, düşünce kuruluşu New Weather Institute, Paris sans Voiture, Brooklyn Spoke, Transportation Alternatives, Westminster Üniversitesi Aktif Seyahat Akademisi ve Glimpse arasındaki bir işbirliğidir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com