Anasayfa » Toyota 3 Yıllık Bir Plana Girişiyor

Toyota 3 Yıllık Bir Plana Girişiyor

by mobilitehaber

Toyota, elektrifikasyon stratejisinin bir parçası olarak 2023’ün başlarında tedarikçilerine üç yıllık yeni bir plan sunacak. Yeni planla otomobil üreticisi, yaklaşmakta olan elektrikli araç modellerinin rekabet gücünü artırmak istiyor, ancak muhtemelen bunun için gecikmeler yaşanacak.

Reuters’un içeriden aldığı haberlere göre şirketin 2023’ün başlarında büyük tedarikçilerine yeni elektrikli modelleri için planlar sunacağını bekleniyor. 3 yıllık bu plan büyük tedarikçilerin gelişimlerini ve üretimlerini uyumlu hale getirmelerini sağlayacak.

Ancak muhbirlerden birine göre, “…planlanan bazı EA geliştirme programlarındaki gecikmeleri…” de içerebilir. Spesifik olarak piyasaya yeni sürülen Lexus RZ‘den bahsedildiği oldukça bariz.

bZ4X ve Lexus RZ gibi araçların dayandığı e-TNGA platformunun geleceği de söz konusu. e-TNGA, araçların tek bir hat üzerinde birlikte üretilebilmesi için TNGA içten yanmalı hibrit platformu vasıtasıyla üretildi. Bu sebep Toyota‘yı kısa vadede başarıya götürmüştü ancak bu üretim tarzı artık Tesla‘nın radikal düşünme tarzıyla kıyaslandığında olanaklarını sınırlıyor. Üretim platformlarını sıfırdan ele almalarının yanı sıra yeni bir ısı yönetim sisteminin ve daha verimli e-sürücülerin entegrasyonu da araştırıldı – ancak bu incelemenin sonucu henüz bilinmiyor.

Ekim ayının sonunda Reuters, Toyota‘nın 2021’in sonunda duyurulmuş olan akülü elektrikli otomobillere 38 milyar dolarlık yatırım planını kısmen iptal edebileceğini bildirmişti. Akio Toyoda, Aralık ayında toplam 15 farklı konsepte sahip elektrikli otomobil sunmuş ve 2030 yılına kadar toplam 30 TEA (Tamamen Elektrikli Araç) modelinin piyasaya sürüleceğini duyurmuştu.

İçerden sızdırılan bilgilere göre Toyota, “Tesla ve diğer rakiplerle daha iyi rekabet edebilmek” için üretim maliyetlerini düşürmek istiyor. Bu gerekçe mevcut Reuters haberinde de tekrarlanıyor. Habere göre üzerinde çalışılan 30 elektrikli otomobilin bazıları çoktan rafa kaldırıldı. İş Devrimi adlı bir çalışma grubu, önümüzdeki yılın başında mevcut TEA platformunda iyileştirmeler veya yeni bir mimari için planlar hazırlamakla görevlendirildi – ve görünüşe göre detaylar şubat ayında tüm tedarikçilere duyurulacak.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com