Anasayfa » E-araçlar İçin Yatırım COP27 Girişimi İçin Bir Öncelik

E-araçlar İçin Yatırım COP27 Girişimi İçin Bir Öncelik

by mobilitehaber

COP27 Dönem Başkanlığı, 17 Kasım 2022 tarihinde Mısır’da düzenlenen uluslararası iklim zirvesinde, e-araç yatırımlarına odaklanarak Küresel Güney’deki şehirleri karbonsuzlaştırmaya yönelik dönüştürücü bir girişim başlattı. 

‘Kentsel Sürdürülebilirlik için Düşük Karbonlu Ulaşım’ (LᶜO₂TUS) başlıklı girişimin odak noktalarından biri elektrikli araçlar ve sürdürülebilir mobilite altyapısı için yatırımları hızlandırmak.  Belirgin müdahaleler arasında elektrikli 2-3 tekerlekli araçlar için özel finansman olanaklarının yaratılması ve çok modlu, toplu taşıma altyapısına (bisiklet altyapısı dahil) yapılan yatırımların artırılması yer almakta. 

Bir diğer amaç ise diğer kayıt dışı taşımacılığın “güçlendirilmesi ve yatırım yapılmasıdır”; bu da şehir ve ulusal düzeyde kayıt dışı taşımacılık sistemlerinin tam varlık temelli değerlendirmelerinin yapılmasını içerecektir.  COP27 Başkanlığından yapılan açıklamada, ulaştırma emisyonlarına odaklanmanın her zamankinden daha kritik olduğu belirtildi. “Ulaşım, küresel sera gazı emisyonlarının %15’ini oluşturmaktadır ve en hızlı büyüyen emisyon kaynağıdır.” 

Nihai versiyon COP27 Başkanlığı tarafından 17 Kasım’daki zirvede lanse edildi 

Bu eylem planını destekleyebilecek potansiyel ilgili ortaklar arasında Birleşik Krallık hükümeti, Ulaştırma ve Kalkınma Politikası Enstitüsü (ITDP), Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Dünya Ekonomik Forumu bulunmaktadır. 

Lime’ın İngiltere ve İrlanda Kıdemli Halkla İlişkiler Müdürü Hal Stevenson Zag Daily’ye şunları söyledi:

Sürdürülebilir, düşük karbonlu taşımacılığın dünya genelinde daha da fazla şehirde gerçeğe dönüşmesine yardımcı olabilecek kentsel altyapı iyileştirmeleriyle ilgili görüşmelerin küresel düzeyde gerçekleştiğini görmek cesaret verici. Alternatif, yeşil mobilite çözümlerine yapılan yatırımlar halihazırda küresel çapta büyük bir etki yaratıyor. Sadece Lime, sürücülerin 25.000 metrik ton karbon tasarrufu yapmasına ve 60 milyon araba yolculuğunun yerini almasına yardımcı oldu.

CoMoUK İcra Kurulu Başkanı Richard Dilks, Zag’a yaptığı açıklamada COP27’nin sürdürülebilir hareketlilik konusunda bayrağı devralmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi. “Birleşik Krallık Hükümeti’nin de imzaladığı COP26’nın ulaştırma deklarasyonu, ‘karayolu taşımacılığı için sürdürülebilir bir geleceğin, aktif seyahat, toplu taşıma ve paylaşımlı ulaşımın desteklenmesi de dahil olmak üzere daha geniş bir sistem dönüşümü gerektireceğini’ kabul etmiştir.

“Bu çok yönlü yaklaşım, ulaşımdan kaynaklanan küresel emisyonların azaltılmasında başarı için elzemdir. Bunu Birleşik Krallık’taki paylaşımlı ulaşım kullanıcılarıyla yaptığımız araştırmada da gördük; paylaşımlı ulaşım kullanıcıları toplu taşımayı ve aktif seyahati daha fazla kullanıyor. Araç filolarının sıfır egzoz emisyonlu hale getirilmesi kilit önem taşımaktadır ve veriler, araç sayısında ve trafikte genel bir azalmanın da gerekli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com