Anasayfa » Tesla Semi 800KM Gidebiliyor!

Tesla Semi 800KM Gidebiliyor!

Tesla Semi, sırtına yüklenmiş 37,200 kilogramlık yükle 800 kilometrelik yolu başarıyla devirdi

by mobilitehaber

Yepyeni kamyonlarının arifesinde olan Elon Musk, şirketin 8. Sınıf yarı römork kamyonu Tesla Semi‘nin çok önemli bir yolculuğun altından başarıyla kalktığını açıkladı.

Elon Musk geçtiğimiz günlerde bir Tesla Semi‘nin 37,200 kilogramlık kütlesine karşın 36,740 kilogramlık yükü omuzlayarak 800 kilometrelik bir sürüşün üstesinden geldiğini tweetledi.

Hadi gelin bu yeni modelin hızı ve enerji kullanımı hakkında tarafsız yapılan testleri inceleyerek daha fazla bilgi edinelim.

Tesla, Semi‘nin ortalama 2 kWh / milden (1,24 kWh / km) daha az enerji kullandığını iddia ediyor. Bu da pilin kapasitesi 500 millik bir yolculukta 1.000 kwh’den az demek.

Şu anda Nevada’nın Reno kentinde üretilen Tesla Semi‘nin, 2024 yılı sonuna kadar yıllık 50.000 adet üretilmesi planlanılıyor. Günlük ortalama 100’den fazla araç üretim seviyesiyle Tesla, Kuzey Amerika’nın en iyi 8. Sınıf kamyon üreticileri arasında yer alacak gibi görünüyor.

Tam yükte 800 kilometre deviren bu kamyon sekiz saatin ardından şarj molasına ihtiyaç duyuyor. Benzer ağırlıkta ve tam yük çeken geleneksel uzun mesafe kamyonların günlük ortalama sürülüş vakti de zaten bu kadar.

Tesla Semi‘nin marifetleri ve cüzi sayılabilecek işletme maliyeti sayesinde rakibi olan dizel kamyonlara nazaran kulağa daha cazip geliyor. Lojistik sektörünün bundan nasıl etkileneceğini hep birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com