Anasayfa » Ferrari, İlk Elektrikli Modelini Üreteceği Yeni Fabrikasını Açtı

Ferrari, İlk Elektrikli Modelini Üreteceği Yeni Fabrikasını Açtı

by mobilitehaber

Ferrari, önümüzdeki yıldan itibaren ilk elektrikli modelini üreteceği Maranello ‘daki yeni fabrikasını açtı. Ancak İtalyan üretici, burada yanmalı motorlu spor otomobiller üretmeye de devam edecek.

Maranello’da Tarihi Açılış

Ferrari, İtalya’nın Maranello kentinde (Modena Eyaleti), İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Ferrari Başkanı John Elkann, Ferrari Başkan Yardımcısı Piero Ferrari ve Ferrari CEO’su Benedetto Vigna’nın katılımıyla ‘e-binanın’ açılışını gerçekleştirdi. Bu açılış, Ferrari’nin tarihinde yeni bir dönüm noktasına işaret ediyor. ‘E-bina’ adı, buranın özel bir elektrikli araç (EV) üretim tesisi olduğunu akla getirebilir, ancak Ferrari burada içten yanmalı motorlu araçlar ve hibritler de üretmeyi planlıyor.

Yeni Modeller ve Üretim Planları

Ferrari, Purosangue ve bir plug-in hibrit elektrikli araç (PHEV) olan SF90 modelleriyle e-binada test üretimine başladı. İngiliz yayın organı evio’nun bir raporuna göre, yeni fabrikada mevcut modellerden başlayarak 2025 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyor. Şirketin ilk elektrikli otomobili 2025 sonlarında piyasaya çıkacak ve 2026 yılında montaj hattından çıkmaya başlayacak.

Üretim ve Kapasite Artışı

Ferrari, e-binada otomobillerin yanı sıra içten yanmalı motorları, hibrit motorları, elektrik motorlarını, yüksek voltajlı pilleri ve aksları da üretecek. 25 metre yüksekliğinde ve toplam 42.500 metrekare yüzey alanına sahip olan yeni fabrika, genel sistemler için bir alt kat, araç montajı ve lojistik için bir zemin kat, genel sistemler ve ofisler için bir asma kat ve motorlar ve bileşenler için bir ikinci kattan oluşuyor. Personeli 300’den fazla işçiden oluşmaktadır.

Daha önceki yaptığımız habere göre, ilk Ferrari elektrikli otomobil, opsiyonlar öncesinde en az 500.000 € fiyat taşıyacak. Bir Ferrari’nin ve birçok rakip lüks EV’nin 2024 yılının ilk çeyreğindeki ortalama satış fiyatı 350.000 € civarındaydı, bu da bu modelin premium bir seviyede konumlanacağını gösteriyor. Pahalılık, sınırlı üretim ve uzun bekleme süreleri Ferrari’nin heyecanına büyük katkı sağlıyor. Şirket 2023 yılında sadece 13.663 adet otomobil sattı ve 2024 yılının ilk çeyreğinde 3.560 adet araç satışı kaydetti.

Gelecek Planları

E-bina, Ferrari’nin yıllık üretim kapasitesini yaklaşık 20.000 araca çıkarmasına yardımcı olabilir, ancak gelişmelerden haberdar olan bir kişi Reuters’e verdiği demeçte, bu yıllık üretim seviyesine ulaşmak istemeyebilir. Kaynak ayrıca ikinci Ferrari EV’nin erken gelişiminin sürdüğünü ve şirketin yıllık üretimindeki potansiyel artışın yalnızca genişletilmiş serinin bir sonucu olacağını, çünkü model başına üretimin belli bir sınırda kalmasını istediklerini belirtti.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com