Anasayfa » New York, Paylaşımlı Elektrikli Ulaşım için 32 Milyon Dolar Ayırdı

New York, Paylaşımlı Elektrikli Ulaşım için 32 Milyon Dolar Ayırdı

by mobilitehaber

Mikromobilite konseptleri, servisler ve paylaşımlı mobilite hizmetlerinin tümü artık ABD’nin New York eyaletinden finansman alabiliyor. Vali Kathy Hochul sektöre 32 milyon dolar ayırdı.

Temiz Hareketlilik Programı Nedir?

‘Temiz Hareketlilik Programı’ adı verilen program iki finansman yolu sunuyor: ‘Planlama’ ve ‘Gösteri ‘. İlkine göre projeler, “toplum katılımı, saha tespiti ve teknik fizibilite analizi” için 100.000 dolara kadar finansmana başvurabiliyor. İkinci durumda, projeler sürdürülebilir hale gelmeleri ve New York Eyaleti’nin başka yerlerindeki benzer hizmetlere örnek teşkil etmeleri amacıyla topluluklarda hareketlilik hizmetlerinin uygulanması için 3 milyon dolara kadar para alabilir.

Hangi Projeler Desteklenecek?

“Yerel ulaşım ihtiyaçlarını çözen ve insanları hizmetlere, işlere ve diğer toplu taşıma araçlarına bağlayan” tüm projeler desteklenecek. Buna kişisel veya paylaşımlı bisikletler, e-bisikletler ve e-scooterlar, isteğe bağlı elektrikli araç çağırma ve esnek rotalar veya paylaşımlı elektrikli araç seçenekleriyle küçük ölçekli, isteğe bağlı toplu taşıma hizmetleri dahildir.

Finansman Dağılımı

Valilik, bütçenin dörtte birinin, yani 8 milyon doların, şehir dışındaki yatırımcıların sahip olduğu kamu hizmetlerinin hizmet verdiği alanlardaki tanıtım projelerine ayrıldığını belirtiyor. Bu amaçla Central Hudson, National Grid, New York Eyaleti Elektrik ve Gaz ve Rochester Elektrik ve Gaz bölgelerindeki projelere 5 milyon tahsis edildi. Kalan 3 milyon dolar ise New York City Bronx’taki mikromobilite projelerine gidecek.

Başvuru Süreci ve Yönetim

Yerel yönetimler, toplu taşıma operatörleri ve toplum temelli kuruluşlar, 15 Ağustos 2024 tarihine kadar hibelere başvurabilirler. Program, New York Eyaleti Enerji Araştırma ve Geliştirme Otoritesi (NYSERDA) tarafından yönetilmektedir.

Örnek Görsel

Vali Hochul, “New York, ulaşım sektörünü elektrikli hale getirmeye ve çok çeşitli temiz toplu taşıma seçeneklerini eyalet genelinde yaşayanlar için daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmeye öncelik verdi” dedi. “Yenilikçi elektrikli mobilite çözümlerine yapılan yatırımlar, New Yorkluların günlük ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacak, aynı zamanda karayollarımızdaki emisyonları azaltacak ve sonuç olarak toplumlarımızdaki hava kalitesini iyileştirecek gerçek bir değişime yol açıyor.”

New York Eyaleti Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Rory M. Christian, “Temiz enerjili bir ulaşım sistemi geliştirmek New York ve tüketiciler için bir kazançtır. Toplulukları, özellikle de düşük gelirli toplulukları bu programa dahil etmek, eyaletin genel ekonomisine ve daha temiz bir çevre yaratılmasına yardımcı olacak” diye ekledi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com