Anasayfa » Birleşik Krallık ve AB Açık Deniz Yenilenebilir Enerji Anlaşması İmzaladı

Birleşik Krallık ve AB Açık Deniz Yenilenebilir Enerji Anlaşması İmzaladı

by mobilitehaber

Birleşik Krallık Enerji ve İklim Bakanı Graham Stuart 18 Aralık Pazar günü Kuzey Denizi Enerji İşbirliği (NSEC) forumuyla bir Mutabakat Zaptı imzaladı. Bu adım Birleşik Krallık’ın Birleşik Krallık-AB Ticaret ve İşbirliği Anlaşması (TCA) kapsamındaki taahhütlerinin bir parçasını oluşturuyor ve forumun Kuzey Denizi boyunca projeler geliştirmesine olanak sağlayacak.

Foruma katılan ülkeler arasında Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, İsveç, Norveç ve Avrupa Komisyonu yer alıyor.

Enerji ve İklimden sorumlu Devlet Bakanı Graham Stuart konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Kuzey Denizi’ndeki komşularımızla, Birleşik Krallık’ın 2030 yılına kadar açık deniz rüzgârından elde edilen elektriği beş kat arttırarak 50 GW’a çıkarmak da dâhil olmak üzere iddialı yenilenebilir enerji hedefine ulaşmasında hayati öneme sahip olacak daha büyük bir enerji işbirliğini kabul etmekten memnuniyet duyuyorum. Kuzey Denizinde yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi, temiz enerji dönüşümümüzün hızlandırılması ve Birleşik Krallık ile Avrupalı komşularımızın enerji güvenliğinin arttırılması açısından kritik önem taşımaktadır.

Birleşik Krallık halihazırda Fransa ve Hollanda gibi AB ülkeleriyle bağlantılı kablolar aracılığıyla elektrik iletimi yapmakta. Bu son anlaşma, elektrik ithalat ve ihracatının güvenilirliğini ve erişimini arttırarak ara bağlantıların iyileştirilmesine ve arttırılmasına yardımcı olacaktır.

Nitekim Ulusal Şebeke Elektrik Sistemi Operatörü daha önce açık deniz rüzgar çiftliklerine daha iyi şebeke entegrasyonunun tüketiciye yönelik yaklaşık 3 milyar sterlin tasarruf sağlayacağını iddia etmişti.

Yeni anlaşma aynı zamanda Birleşik Krallık’ın açık deniz rüzgar kapasitesini beş kat artırarak 50 GW’a çıkarma planlarını da destekleyecek. Birleşik Krallık ayrıca 2030 yılına kadar bugün 8.4GW olan yeni enterkonnektör kapasitesini 10GW’ın üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Birleşik Krallık yenilenebilir enerji piyasasının çekiciliğini yeniden inşa etmeye çalışıyor. İngiltere, EY’nin yenilenebilir enerji yatırım piyasalarının çekiciliğine ilişkin iki yılda bir yaptığı sıralamada bir basamak gerileyerek dördüncü sıraya düştü.

Son altı ayda açık deniz rüzgarına yapılan güçlü yatırımlara rağmen Almanya, 2030 yılına kadar %80 yenilenebilir elektrik karışımı taahhüdü nedeniyle İngiltere’yi geride bırakarak üçüncü sıraya yerleşti.

RECAI, Birleşik Krallık’ın en büyük offshore rüzgar boru hattına sahip olmaya devam ettiğini ve Enerji Güvenliği Stratejisi ile 2030 kurulu kapasite hedefinin 40 GW’tan 50 GW’a çıkarılmasının yatırımları artırdığını belirtiyor. Son Fark Sözleşmeleri (CfD) ihale turunun başarısı vurgulanmakta ve Birleşik Krallık Altyapı Bankası’nın yenilenebilir enerjiler de dahil olmak üzere finansman önceliklerini teyit etmesinin piyasayı muhtemel yatırımcılar için cazip hale getirdiği belirtilmektedir.

Hükümetin, Liz Truss ve Rishi Sunak’ın liderlik vaatleri arasında yer alan, tarım arazilerinde güneş enerjisinin geliştirilmesini zorlaştırmaya yönelik adımlar atabileceğine dair endişeler hakkında ise hiçbir şey söylenmiyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com