Anasayfa » Lakota: Katlanabilir Elektrikli Otomobil

Lakota: Katlanabilir Elektrikli Otomobil

by mobilitehaber

Bir İspanyol şirketi, elektrikli katlanabilir araba tasarımının şehirlerde seyahat etme biçimimizde devrim yaratacağına inanıyor. Şu anda geliştirme aşamasında olan araç Lakota olarak adlandırılıyor ve üç tanesi normal tek bir park alanına sığabilecek kadar kompakt bir boyuta katlanabiliyor.

Lakota katlanırken elektrik motorlarını, direksiyonunu ve frenlerini tekerleklerin içine çekiyor. Bu teknoloji aracın boyutlarını 3 metreden 2 metreye indirmeyi mümkün kılıyor. Sürücü daha sonra araçtan ön taraftan çıkabiliyor.

Eski konsept, yeni tasarım

Katlanabilir araba konsepti ilk olarak 2010 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından tasarlanmış ve kurum prototipine “CityCar” adını vermiştir.

Aynı akıllı şehir projesinde MIT ekibi, bir arabanın topaç gibi kendi ekseninde dönmesine ya da topaç gibi dönmesine olanak tanıyan “roboredas” adlı bir teknoloji de geliştirdi. Araştırma ekibi buna “O-dönüşü” adını vererek, aracın yanlara park etmesine ya da doğrudan şerit değiştirmesine olanak sağlayacağını söyledi.

Seat Volkswagen’in bir yan kuruluşu olan İspanyol otomobil üreticisi NTD Energy, bu tür katlanabilir otomobillerin üç versiyonunu planladı: üstü açılabilir bir “buggy”, iki koltuklu bir araç ve bir mini teslimat kamyonu.

NTD Energy CEO’su Ricardo Arrondo,

“Araçları yeni akıllı şehirler için tasarlıyoruz, ancak şimdi de kullanılabilir” dedi.

Şirket, iki koltuklu aracın kiralanabilen bir şehir aracı olmasını öngörüyor.

Otellerde ve müzelerde park yerleri olacak ve sürücüler katlandığında aracın arkasında açılan ekranda reklam yayınlamayı kabul ederlerse daha az ödeme yapabilecekler.

Planlar 1200 Araç

Kısmen kenevirden yapılan 580 kg’lık gövdesiyle, azami hızı şehir içi hız olan 90 km/s ile sınırlıdır. Üreticiye göre, aracın hızlı şarjı yüzde 20’den yüzde 100’e sadece 15 dakika sürerken, yavaş şarj yaklaşık üç ila altı saat sürüyor.

NTD Energy, halen büyük bir yatırımcının desteğini ararken, 2023 yılı boyunca 1.200 şehir içi elektrikli araç üretmeyi planladığını söylüyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com