Anasayfa » Kaliforniya’da Elektrikli Araçlara 2.6 Milyar Dolarlık Yatırım

Kaliforniya’da Elektrikli Araçlara 2.6 Milyar Dolarlık Yatırım

by mobilitehaber

Dünya’nın her tarafında elektrifikasyon çalışmaları hızlanıyor. Kaliforniya Enerji Komisyonu (CEC), eyaletin sıfır emisyonlu ulaşım stratejisini hızlandırmak için 2,6 milyar dolar harcayacak. Kaliforniya’da önümüzdeki dört yıl içinde yaklaşık 90.000 yeni şarj cihazı inşa edileceği söyleniyor. Bu da eyalet genelindeki otomobil şarj cihazlarını ikiye katlamak demek.

Hafif EA’lar için tasarlanmış şarj cihazlarına yaklaşık 900 milyon dolar, hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan araçlar da dahil olmak üzere orta ve ağır sıfır emisyonlu araçları destekleyen altyapı için ayrılmış bir 1,7 milyar dolar daha olacak. Kamu hizmetleri ve diğer programlardan gelen finansmanlar da eklendiğinde Kaliforniya’nın 2025 yılına kadar 250.000 şarj cihazı dağıtma hedefine ulaşmasını beklediğini söylüyor.

CEC Ulaştırmadan Sorumlu Baş Komiser Patty Monahan:

Bu dönüştürücü yatırım, sıfır emisyonlu otomobil ve kamyon sürücülerinin gittikleri her yerde yakıt ikmali yapabileceklerinden emin olmalarını sağlamak için şarj ve yakıt ikmali altyapısını hızlı ve adil bir şekilde devreye alacak. Plan, gelişmekte olan üretim ekosistemimizi desteklerken ve istihdam yaratırken bireyler, işletmeler ve kamu kurumları için şarj etme ve hidrojen yakıtına erişimi artıracak.

EA’ların önü alınamaz artışı ve bunu destekleyecek bir altyapı, Kaliforniya’nın iklim değişikliği planı için kritik olacak. Bu yılın başlarında, Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu (CARB), Vali Gavin Newsom’un emriyle, 2035 yılına kadar eyalette satılan tüm arabaların tamamen elektrikli veya fişli hibrit olmasını gerektireceğini söyledi. 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com