Anasayfa » Berlin’de E-Scooterlar ve Bisikletler Araç Park Yerlerine Ücretsiz Park Edebilecek

Berlin’de E-Scooterlar ve Bisikletler Araç Park Yerlerine Ücretsiz Park Edebilecek

by mobilitehaber

Bisiklet ve e-scooter sürücüleri 1 Ocak 2023’ten itibaren Almanya’nın Berlin kentinde araç park yerlerine ücretsiz park edebilecekler.  Berlin Senatosu Ulaştırma İdaresi tarafından açıklanan kararın amacı, kaldırımları tıkayan uygunsuz park edilmiş hafif elektrikli araçlarla mücadele etmek. 

Berlin merkezli mikromobilite operatörü Tier kararı memnuniyetle karşıladı ancak bir endişesini dile getirdi. Tier’in Kurumsal İletişim Müdürü Florian Anders yaptığı açıklamada,

Genel olarak Berlin Senatosu’nun şehirde daha adil bir alan tahsisi sağlama kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak, yeni düzenlemenin uygulanmasını sorunlu görüyoruz, zira araç sürücüleriyle yeni çatışmalara yol açabilir.” dedi.

Anders, bunun yerine mikro mobilite araçları için özel park alanları yaratmanın sorunu “doğrudan ve kalıcı olarak” çözeceğini öne sürdü. Yeni politika, kentin 20 yıl sonra ilk kez artacak olan park ücretlerindeki daha geniş çaplı bir değişikliğin parçası olarak ortaya kondu.

Berlin Senatosu, mikro mobilite kullanıcılarını ücretten muaf tutarak, yaya bölgelerindeki trafik güvenliğini arttırmak için onları araba park yerlerini daha sık kullanmaya teşvik etmek istiyor.

E-scooter’ların artık kaldırımlara park etmesine izin verilmeyene kadar bir geçiş dönemi olacak, bunun yerine toplama noktalarına veya cadde üzerindeki park yerlerine park edilmesi gerekecek. Ancak kaldırımlardaki bisikletlere müsamaha gösterilmeye devam edilecek.

Hareketlilik Senatörü Bettina Jarasch, Alman kamu yayın kuruluşu RBB’ye yaptığı açıklamada,

“Bunun arkasındaki amaç çok açık: Nihayet bisikletlerin, scooterların ve diğer küçük araçların şimdiye kadar yasal olarak hoş görüldükleri kaldırımlardan kaybolmasını istiyorum. Tüm mobilite devrimimizin amacı, kamusal alanı farklı bir şekilde dağıtmaktır: çevre derneği için daha fazla alan, arabalar için daha az alan. Park halindeki arabalar böylesine yoğun bir şehirde çok fazla yer kaplıyor.” dedi.

Bu, Avrupa şehirlerinin mikromobilite faaliyetlerini düzenleme çabalarının son örneği. Kısa bir süre önce Viyana, şehirde bir dizi radikal düzenleme getirmiş ve operatörler Paris’te büyük değişiklikler önermişti.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com