Anasayfa » 140 Km’ye Ulaşan Hidrojenli Süper Yat

140 Km’ye Ulaşan Hidrojenli Süper Yat

Karbon fiberden yapılmış bu yat hidrojenli üç motorla çalışıyor.

by mobilitehaber

Bir İtalyan tasarımhanesi olan Lazzarini, hidrojenle çalışan 74 metre uzunluğundaki bir süperyat için planlarını açıkladı. Plectrum adlı yatın Amerika’nın en yeni yelkenlilerinden ilham aldığı oldukça belli ve yenilikçi bir folyo kaplamasına sahip.

Lazzarini kısa süre önce Roma Kolezyumu’nun iki katı büyüklüğünde dev bir yüzen araç olan terayat konseptiyle gelecek planlarını açıklamıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=JsVkJ-DRPBA&ab_channel=LazzariniDesign

Dünyanın en hızlılarından

Halen konsept aşamasında olan yat, türünün en hızlılarından biri olarak lanse ediliyor. Yatın folyolama tekniği, maksimum 75 knot (139 kmh) hıza ulaşmak için seyirden önce geminin kendini kaldırmasına yardımcı oluyor.

Esnek gövdesi, benzer büyüklükteki gemilerden çok daha hızlı deniz yolculuğu yapılmasını sağlayacak farklı bir süper yat konfigürasyonu yaratıyor.

Süperyatın 2025’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Plectrum rakiplerinden nasıl sıyrılıyor

Plectrum’un ‘uçuş’ yeteneği, her biri 5000 beygir gücü sağlayan toplamda 15.000 beygir güçlük, hidrojenle çalışan üç motora sahip.

Tasarımcılar, süper yatın tamamen karbon fiber-kompozit malzemelerden inşa edileceğini belirtti. Altı misafir odası ve bir kaptan süiti ile donatılmış dört güverteye sahip olacak.

Plectrum, bir helikopter hangarı, iki bot için merkezi bir garaj, su oyuncakları için bir arka garaj ve bir araba garajı içerecek.

Hala konsept aşamasında olsa da Lazzarini Design, süper yatın talep üzerine 80 milyon € karşılığında ön sipariş edilebileceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com