Anasayfa » Renault’un %100 Elektrikli Kamyonu

Renault’un %100 Elektrikli Kamyonu

by mobilitehaber

Renault Trucks’ın üst düzey elektrikli kamyonlarının seri üretimi Bourg-en-Bresse fabrikasında başladı. 60 yıldır markanın kamyonlarının montajını yapan bu tesis, artık Renault Trucks E-Tech T ve C üretimine ev sahipliği yapıyor. Bölgesel dağıtım ve şehir içi inşaata yönelik bu araçlar, üreticinin %100 elektrik sunumunu tamamlıyor. 650 kg’dan (kargo bisikletleri) 44 tona kadar değişen ağırlığıyla Avrupa pazarının en büyüğü.

Yaklaşık 2 hafta önce yine Renault firmasına ait %100 elektrikli twingo haberini yapmıştık. Bu gelişmeyle beraber Renault şirketi, elektrifikasyon konusuna bir bütün olarak yaklaştığını ispatlıyor.

1964’ten beri faaliyet gösteren Bourg-en-Bresse’deki Renault Trucks fabrikası, artık Renault Trucks E-Tech T ve C’nin montajını yapıyor. Sırasıyla bölgesel dağıtım ve kentsel inşaata tahsis edilen bu 44 tonluk GVW kamyonlar, %100 elektrikli ürün yelpazesini tamamlıyor Fransız üreticinin. Avrupa’nın en geniş yelpazesi olan bu ürün yelpazesi artık neredeyse tüm kentsel ve bölgesel uygulamaları kapsamayı ve karbondan arındırmayı mümkün kılıyor.

Endüstriyel aleti uyarlayın

Bu 44 tonluk elektrikli araçların üretimini karşılamak için Renault Trucks, endüstriyel tesislerinin dönüştürülmesine ve uyarlanmasına ve çalışanlarının becerilerinin geliştirilmesine yatırım yaptı. Üretici, Blainville-sur-Orne fabrikasında orta tonajlı elektrikli kamyonların dört yıllık sanayileşmesinden yararlanıyor ve Bourg-en-Bresse’deki kuralları ve en iyi uygulamaları uyguluyor.

Renault Trucks E-Tech T ve C, dizel muadilleriyle aynı montaj hattında monte ediliyor. Hattın sonunda, yetkili operatörlerin ve teknisyenlerin elektrifikasyona özel teknik işlemleri yürüttüğü, Renault Trucks E-Tech Fabrikası adı verilen 5.200 m2’lik özel bir alana geri dönüyorlar: elektrikli tahrik ünitesinin montajı (EDU – Electric) Tahrik Ünitesi), şanzıman ve akülerin montajı. Elektrikli araçlar daha sonra güvenilirlik ve kalitelerinden emin olmak için performans testleri ve pist denemeleriyle seri üretim sürecine geri dönüyor.

Yeni faaliyet sektörlerini karbondan arındırın

Renault Trucks E-Tech T ve C neredeyse tüm kentsel inşaat ve bölgesel dağıtım uygulamalarını kapsıyor. Örneğin malların, malzemelerin veya endüstriyel atıkların taşınması için araçlar, üç tip PTO (PTO) sayesinde her gövde modeline uyum sağlar: elektrikli, elektromekanik veya kutu hızları, böylece yeni kentsel ve bölgesel faaliyet alanlarının karbondan arındırılması.

İzin verilen toplam yuvarlanma ağırlığı 44 tona kadar olan Renault Trucks E-Tech T ve C, 4×2 ve 6×2 çekici versiyonları, derin kabinli ve 3.900 mm dingil mesafesiyle sunuluyor. Sağlam konfigürasyonda, 4×2, 6×2 ve 8×4 tridem, kısa veya derin kabin ve 3.900 ila 6.700 mm arasında değişen on bir dingil mesafesi aralığıyla mevcutturlar.

Renault Trucks E-Tech T ve C, 490 kW’a (= 660 hp) kadar toplam güç üreten iki veya üç elektrik motoruyla donatılabiliyor.

Müşterilerin özerklik ve aktivite ihtiyaçlarını karşılamak için Renault Trucks E-Tech T ve C, 390 ila 540 kWh güç sunan dört ila altı lityum iyon akü paketine sahip olabiliyor. Piller, 43 kW’a kadar alternatif akım (AC) veya 250 kW’a kadar doğru akım (DC) ile şarj edilebilir. Böylece bu kamyonlar, tam şarjla 300 km’ye kadar, (6 akü paketiyle donatılmış bir araç için) bir saatlik ara hızlı şarjla (250 kW) 500 km’ye kadar yol alabilecek.
 

Akü hücreleri ve modülleri Samsung SDI tarafından tedarik ediliyor ve Belçika’nın Gent kentinde, Renault Trucks‘ın da parçası olduğu Volvo grubuna ait bir fabrikada monte ediliyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com