Anasayfa » Volvo, Yeni Elektrikli Otobüsünü Tanıttı

Volvo, Yeni Elektrikli Otobüsünü Tanıttı

by mobilitehaber

Volvo Buses, 2025 yılında Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak ‘8900 Electric’ şehirlerarası otobüsü tanıttı. Bu otobüs, şirketin artık tüm teknik verilerini açıkladığı yeni BZR Electric platformunu temel alıyor.

İsveçli şirket, yeni Volvo 8900 Electric’i şehir içi, şehirlerarası ve banliyö taşımacılığı için tamamen elektrikli, alçak girişli bir otobüs olarak pazarlıyor. İki uzunlukta (12,3 veya 14,9 metre) ve her biri 90 kWh’lik dört ila altı pil paketiyle donatılabilir ve maksimum toplam 540 kWh enerji içeriği sağlar. Elektrikli tahrik, 200 kW’lık tek motorlu versiyon veya 400 kW’lık çift motorlu versiyon olarak mevcuttur.

8900 Electric şehirlerarası otobüs, BZR Electric platformunun ilk modelidir. Volvo’nun alçak tabanlı araçlara yönelik karma platformunu temel alan Volvo’nun 7900 Elektrikli şehir içi otobüsünü tamamlıyor. İkincisi dizel, CNG’li, hibrit veya tamamen elektrikli solo ve körüklü otobüs olarak mevcuttur. BEV olarak 470 veya 565 kWh’ye kadar (18,7 m modeli) akü kapasitesine sahiptir.

Belirtildiği gibi 2025 yılı için duyurulan 8900 Electric, iki gövde uzunluğunda satışa sunulacak. Toplam uzunluğu 12,3 metre olan iki dingilli versiyon, 43’ü oturan 88 yolcu için alan sunuyor. 14,9 metre uzunluğundaki üç dingilli versiyon, 57’si oturan 110 yolcu taşıyabiliyor. Daha küçük olan 8900 için brüt araç ağırlığı değeri 20,6 ton, daha uzun versiyon için ise 27 tondur. Her iki versiyonun genişliği ve yüksekliği 2,55 ve 3,6 metrede aynıdır. Dingil mesafesi 90 santimetre farklılık gösteriyor (üç dingilli: 7 m; iki dingilli: 6,1 m).

Volvo’ya göre akü paketlerinin her biri 535 kilogram ağırlığında. Daha kısa olan 8900 dört veya beş paket alabiliyor; bu da 360 veya 450 kWh anlamına geliyor. Daha uzun şehirlerarası otobüs, 360 ve 450’ye ek olarak maksimum 540 kWh kapasiteye izin veren dört ila altı paket için tasarlandı. Volvo, menzil hakkında herhangi bir bilgi vermiyor. Ancak NCA kimyasına sahip piller kullandığını belirtiyor. Ayrıca şarj portu sol veya sağ tarafta sipariş edilebilir.

BZR Electric “olağanüstü çok yönlülük” sunacak

Volvo Buses, 8900 Electric ile elektrikli otobüsün temelini oluşturan yeni platform olan BZR Electric’i de tanıttı. Üretici, bunun “Volvo Grubu ortak mimarisinin” sonucu olduğunu belirtiyor. Volvo, 2021’de BZL Electric (özellikle R yerine L) olarak adlandırılan ve solo ve çift katlı otobüsler için tasarlanmış bir elektrikli şasiyi zaten sunmuştu . İkisinin benzer isim ve tahrik gücü (200 ve 400 kW) dışında çok az ortak noktası vardır.

BZR Electric, uzunluğu 9,5 ila 14,9 metre olan ve maksimum nominal akü kapasitesi 540 kWh olan araçları destekler. Bu, Volvo’nun yeni şehirlerarası otobüsünün 600 voltluk platformu tamamen kullandığını gösteriyor. Merkezi parça, çift motorlu modelde 200 kW veya 400 kW’lık iki kademeli otomatik şanzımanla eşleştirilmiş bir elektrik motorudur. Üreticiye göre BZR Electric tabanlı otobüsler, iki farklı donanım arayüzü sayesinde hem kabloyla 250 kW DC’ye kadar, hem de isteğe bağlı olarak maksimum 450 kW OppCharge aracılığıyla şarj edilebiliyor. Yukarıda sunulan Volvo 8900 Electric de bu seçeneği sunuyor.

Volvo’ya göre BZR Electric, brüt araç ağırlığı 27,2 tona kadar olan araçları destekliyor ve “şehir içi, şehirlerarası ve banliyö operasyonları için bir üretkenlik platformu”. Alçak girişli veya orta tabanlı, tek veya çift motorlu, modüler enerji depolamalı ve iki veya üç akslı versiyonlar.” Bu bağlamda şirket, yeni ürünün “olağanüstü çok yönlülüğüne” atıfta bulunuyor.

Volvo 8900 Electric’in gövdesi ise Ticari Araç Üretimi (MCV) tarafından üretiliyor. Volvo Buses geçen yıl, gelecekte Avrupa’da otobüsleri kendisi üretmemeye karar verdi. Geçtiğimiz baharda imzalanan bir anlaşma, MCV’nin gövdeleri 2024 ortasından itibaren lisanslı olarak üretmesini öngörüyor. O dönemde Volvo Buses ve MCV de şehirlerarası otobüsler için birlikte elektrikli bir ürün gamı ​​geliştirmek istediklerini açıklamıştı. Bu işbirliğinin sonucu şimdi 8900 olarak açıklandı.

Volvo Buses, elektrikli tahrikler de dahil olmak üzere şasiyi Borås ve Uddevalla’daki iki İsveç fabrikasında üretmeye devam edecek. Ancak şu anda şasi gövdelerinin üretildiği Polonya’nın Wroclaw kentindeki Volvo fabrikası 2024 yılının ilk çeyreğinde kapanacak . Öte yandan gövde ve iç aksamların da gelecekte MCV tarafından üretileceği belirtiliyor.

MCV veya Ticari Araç İmalatı, Mısırlı bir şirket ve bildirildiği üzere kendi elektrikli şehir içi otobüsüyle Almanya’da da yer edinmek istiyor . MCV’nin Mısır, Singapur ve Güney Afrika’da tesisleri bulunmaktadır. Bir zamanlar Daimler’in genel ajansı olarak kuruldu. MCV, 2006 yılından bu yana kendi markası altında, çoğunlukla Mercedes-Benz ve aynı zamanda Volvo Otobüsleri gibi diğer üreticilerin şasilerini temel alan araçlar üretiyor.

Ancak işbirliği münhasır değil: MCV ile olan ortaklığa paralel olarak Volvo Buses, diğer üreticilerle de ortaklıklar araştırdığını söylüyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com