Anasayfa » Volkswagen Scirocco, Elektrikli Olarak Geri Dönüyor

Volkswagen Scirocco, Elektrikli Olarak Geri Dönüyor

by mobilitehaber

Volkswagen ‘in Scirocco ‘nun elektrikli bir otomobil olarak geri dönüşünü düşündüğü bildiriliyor. İngiliz medyasında yer alan bir habere göre VW, Audi ve Porsche’nin de aralarında bulunduğu çeşitli Grup markalarıyla daha büyük bir projenin parçası olarak ilgili bir model üzerinde dahili olarak çalışıyor.

Şirket içinden birine dayandırılan bilgiye göre elektrikli Scirocco , dördüncü nesil Porsche Boxster/Cayman, Cupra Dark Rebel ‘in üretim versiyonu ve dördüncü nesil Porsche’yi de içeren toplam dört elektrikli spor otomobilden oluşan bir projenin parçası Audi TT. Temelde PPE platformunun özel olarak uyarlanmış bir versiyonu olacaktır.

Scirocco, 1974’ten beri (kesintilerle) piyasada bulunan Volkswagen Golf’ten türetilen kompakt bir spor coupé idi. Üçüncü nesil (2008-2017), hala PQ35 platformu olarak da bilinen Golf VI’yı temel alıyordu ve henüz Golf VII ve mevcut VIII nesilleri gibi modüler enine matrisi (MQB) temel almıyordu. Bu aynı zamanda spor coupé’nin elektrikli geleceğine dair ilk spekülasyon değil: 2017’de Volkswagen ‘in MEB’i temel alan bu isimle bir elektrikli coupé planladığına dair haberler vardı ancak bu hiçbir zaman piyasaya çıkmadı.

Elektrikli VW Scirocco hayata geçirilmesi için yeşil ışık alırsa 2028’de pazara çıkabilir. Eğer bu gerçekleşirse, Scirocco muhtemelen artık Golf’ten veya onun elektrikli muadili MEB tabanlı ID.3’ten türetilmeyecekti. Volkswagen’in ID.3’ü bir nesil sonra aşamalı olarak kaldıracağına ve ardından yakın zamanda güncellenen Golf’ü muhtemelen ID olarak adlandırılan tamamen elektrikli bir modelle değiştireceğine dair somut söylentiler var. Golf – daha sonra onun yerini alacak. Bununla birlikte, böyle bir elektrikli Golf’ün Grubun yakında çıkacak olan SSP mimarisini temel alması muhtemeldir. PPE veya ‘Premium Platform Electric’, Grubun premium markalarına yöneliktir. Bu nedenle olası bir elektrikli Scirocco, önceki nesil modellere göre çok daha yüksek bir konuma sahip olacak.

İlgili modellerin farklı dingil mesafeleri ve iz genişliklerinin yanı sıra bir veya iki elektrik motorlu tahrik sistemlerinin de mümkün olacağı varsayılıyor. Pil, gövdenin altına değil, düz bir gövde oluşturmak için orta tünele ve iç mekanın arkasına T şeklinde yerleştirilecek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com