Anasayfa » Mercedes, Elektrikli Hedeflerinden Vazgeçti !

Mercedes, Elektrikli Hedeflerinden Vazgeçti !

by mobilitehaber

Mercedes-Benz, EV satış hedefinin çok gerisinde kaldı ve şimdi 2030 yılı için elektrik hedefini tamamen değiştirdi. Öngörülen yüzde 20 veya daha fazla yerine, elektrikli otomobiller geçen yıl toplam satışların yalnızca yüzde 12’sini oluşturdu.

Mercedes-Benz Binek Araçlar geçen yılın Ocak ayının ortasındaki satış rakamlarını yayınladığında , hâlâ yüzde 11’lik bir EV payından bahsediyordu; o zamanki rakamlara göre otomobil üreticisi 2023’te 222.600 EV teslim etmişti. Hedef o zamandan beri biraz yukarı doğru ayarlandı ve Mercedes 240.668 BEV sattığını açıkladı. Yüzde 73’lük büyüme olumlu görünse de sonuç şirket içinde farklı değerlendirildi: Alman Handelsblatt’ın raporuna göre grup, elektrikli satış hedefinin en az 168.000 araç altında kaldı.

Sonuç olarak Mercedes CEO’su Ola Källenius, 2030 için kendi elektrik hedefini iptal etti. 2021 gibi yakın bir tarihte İsveçli, mümkünse 2030’dan itibaren yalnızca tamamen elektrikli yeni otomobiller satma hedefini açıklamıştı. Mercedes, ” Piyasa koşulları buna izin veriyor.”

Mali sonuç duyurusundaki yeni yön tamamen farklı görünüyor: “Şirket, xEV satışlarının on yılın ikinci yarısında toplam satışların %50’sine ulaşmasını bekliyor.” Başka bir deyişle Källenius “yalnızca elektrikli” hedefi gömdü. Stuttgart merkezli şirket BEV’leri ve PHEV’leri “xEV” olarak adlandırıyor. Bu, üreticinin 2030’da neredeyse yüzde 100 BEV payı yerine BEV’lerin ve PHEV’lerin toplam payının on yıl sonuna kadar tüm satışların yarısından fazlasını oluşturmayacağını varsaydığı anlamına geliyor; artık açık bir BEV payından bahsedilmiyor.

Mercedes 2030’lu yıllarda içten yanmalı motorlar üretmeyi planlıyor

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Şirket, 2030’lu yıllara kadar ister tamamen elektrikli aktarma organları ister elektrikli içten yanmalı motor olsun, farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek konumda olmayı planlıyor.” Bu, içten yanmalı motorun sonuna henüz bir yıl ayırmayan ve farklı teknolojilerle müşteri isteklerini yerine getirmek isteyen rakip BMW’nin stratejisine benziyor. BMW’nin de (sınırlı) yakıt hücresi planları olsa da Mercedes FCEV’lerden bahsetmiyor. Ancak Stuttgart merkezli şirket, “2030’lara kadar” ifadesiyle içten yanmalı motorun sona ermesi konusunda da çok daha temkinli davranıyor. Yine 2021’de açıklanan, 2025’ten itibaren sadece elektrikli platformların devreye alınması hedefinin hala geçerli olup olmadığı bilinmiyor. Böyle bir durumda yanmalı motorla çalışan Mercedes 2030’lu yıllarda çok eski platformları temel alacak.

Elektrikli araçların ayrıca listelenmediği mali rakamlara kısaca değinelim: Mercedes-Benz satışları hafif bir artışla 153,2 milyar avroya yükseldi, ancak faaliyet karı (EBIT) yaklaşık yüzde 4 düşüşle 19,7 milyar avroya geriledi. Binek otomobillerde marj yüzde 12,6’ya düşerken (2022: yüzde 14,6), vanlarda ise marj yüzde 11’den yüzde 15,5’e yükseldi. EV satışlarının planın altında kalmasının yanı sıra, tedarik zinciri sorunları da 2023’te otomobil üreticisinin sırtına bindi. Tedarikçi Bosch, hafif hibritler için 48 voltluk pillerin üretim sorunlarını çözemediğinden, Mercedes yaklaşık 100.000 adet elektrikli araç üretmeyi başaramadı. yeni GLC ve EV planlandığı gibi. Aynı zamanda, “geleceğin platformları ve teknolojileri, özellikle MB.OS için” araştırma ve geliştirme harcamaları da arttı.

Mercedes artık 2023 yerine bu yılda yüzde 20’lik elektrik hedefine – zayıflamış bir biçimde – ulaşmak istiyor. Basın bülteninde, “xEV payının yeni otomobil satışlarının yaklaşık yüzde 19 – yüzde 21’i seviyesinde kalması bekleniyor” . Stuttgart merkezli şirket artık yüzde 20 BEV’ler yerine yeniden plug-in hibritleri kullanıyor. xEV payı üretici için önemli bir tahmin göstergesi olacak. Mercedes, “Bu, Avrupa’daki yeni otomobil filosu için mevcut CO₂ emisyonu KPI’sının yerini alacak ve Mercedes-Benz Grubu’nun küresel faaliyetlerini yansıtacak” diyor.

Artık çok daha temkinli olsa da elektriğin geleceği için rota belirlendi: “Başlangıç ​​noktası gelecek yıl tamamen yeni elektrikli CLA ile olacak . Gelecek modeller verimliliği ve şarj süresini iyileştirmede standartları belirleyecek olsa da şirket, optimize edilmiş hücre ve modül tasarımı, iyileştirilmiş araç entegrasyonu, gelişmiş araç entegrasyonu sayesinde kilovat saat başına pil maliyetlerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde %30’dan fazla azaltılabileceğine inanıyor. hücre kimyalarının daha da geliştirilmesi (örneğin NMC, yeni nesil LFP), yaşam döngüsü boyunca hücre güncellemeleri ve tedarikçilerle sürekli iyileştirme anlaşmaları.”

CEO Källenius, basın bülteninde yeni EV ve xEV hedefleri hakkında kişisel olarak yorum yapmıyor. Kendisi şu şekilde aktarıyor: “Mercedes-Benz, elektrikli araçları ölçeklendirirken ve sağlam finansal sonuçlar sunarken, yeni son teknoloji elektrikli ve dijital yenilikler geliştirerek dönüşümüne 2023 yılında devam etti. Başka bir deyişle ekip, eSprinter’ı ve yeni E-Serisi’ni teslim ederek, zorlu zamanlarda stratejimizi bir kez daha hayata geçirmeyi başardı.”

Kaynak

Mercedes ile ilgili en son haberi okumak için : https://mobilitehaber.com/mercedes-benz-yeni-resmi-akilli-sarj-cihazi-ortagi-olarak-ohmeyi-secti/

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com