Anasayfa » Almanya artık elektrikli kamyon ve otobüslere destek vermiyor

Almanya artık elektrikli kamyon ve otobüslere destek vermiyor

by mobilitehaber

Almanya, iklim dostu ticari araçlara ve yolcu taşımacılığında otobüslerin alternatif tahrik sistemlerine yönelik finansman programlarını durdurdu. Yalnızca halihazırda onaylanmış projelere finansman sağlanmaya devam edilecektir.

Bu, tıpkı elektrikli otomobiller için olduğu gibi , Almanya’nın finansmanı zamanından önce kestiği anlamına geliyor. Federal Dijital ve Ulaştırma Bakanlığı (BMDV) sözcüsü, gerekli bütçe konsolidasyonu ve temel yatırımlara odaklanma nedeniyle tüm finansman programlarının planlanan ölçüde sürdürülemeyeceğini söyledi. “Bu aynı zamanda iklim dostu ticari araçların (KsNi) tanıtımını da içeriyor. Kılavuzda onaylanan projelerin tamamı 2024 bütçesi esas alınarak finanse edilecek. Yeni bir fon çağrısı için fon mevcut değil.”

Sözcü, otobüsün finansmanı konusunda da benzer bir açıklama yaptı: “Yolcu taşımacılığında otobüslere yönelik alternatif tahrik sistemlerinin finansmanı eskisi kadar sürdürülemez. Ancak onaylanan projelerin finansmanı da burada 2024 bütçesi esas alınarak garanti altına alınıyor.”

Elektrikli kamyon sübvansiyonu yalnızca iki finansman turu sürdü ve elektrikli otobüsler için mevcut sübvansiyon programı yalnızca üç tur sürdü (araç alımı için). Bakanlık sözcüsü, hükümetin Alman İklim ve Dönüşüm Fonu (KTF) tarafından finanse edilen tedbirler için yakıt ikmali ve şarj altyapısını genişletmeye odaklanacağını vurguladı. “Yaklaşık 1,8 milyar euro mevcut. Bu yatırımlar, iklim dostu araçların yaygınlaşmasına yönelik koşulların yaratılması için gereklidir. Başlıca projeler arasında , belirli bölgelerde ve otoyollar boyunca minimum sayıda EV şarj istasyonunun kurulmasını ve elektrikli kamyonlar için bir başlangıç ​​şarj ağının geliştirilmesini sağlayacak Deutschlandnetz (Alman şarj ağı) yer alıyor.” Ayrıca iklim dostu araçlara ve yakıt ikmali ve şarj altyapısına yönelik federal eyaletlerden ve yerel makamlardan ilave sübvansiyonlar olduğuna da dikkat çekti.

Aralık ortasındaki ilk bütçe anlaşmasından bu yana, yukarıda belirtilen 2024 iklim bütçesinin 12 milyar Euro’nun üzerinde kesilmesi gerektiği açıktı; bu da otobüslere, akü araştırmalarına, şarj altyapısına ve alternatif tahrikli ticari araçlara yönelik finansmanın sağlanması anlamına geliyor.
Kısacası elektrikli araçların yaygınlaştırılmasına yönelik sübvansiyon programları özellikle kesilme riskiyle karşı karşıyaydı. Sonuç olarak, elektrikli otomobillerin özel alıcılarına yönelik primler neredeyse bir gecede iptal edildi. Kısa bir süre sonra Alman hükümeti tarafından yayınlanan İklim ve Dönüşüm Fonu’na ilişkin bir genel bakış, yakıt ikmali ve şarj altyapısının inşasına yönelik sübvansiyonların 2024’te büyük ölçüde değişmeden kalacağını gösterdi. İlk başta 1,92 milyar Avro’dan bahsedildi, ardından daha sonra €’ya geçildi. Sözcünün bahsettiği 1,85 milyar. Proje fonu aynı zamanda ticari araç sektöründeki yakıt ikmali ve şarj altyapısına yönelik kaynakları da içeriyor. Ancak aynı zamanda kamyon ve otobüs sektörü için kalan tek finansman da bu. Alman hükümeti, kamyon sektöründe elektrifikasyonu teşvik edecek ana araçlardan biri olarak 2021 yılında iklim dostu ticari araçlara yönelik finansman programını oluşturdu.

Eylül 2023’te, yüksek talep nedeniyle 2024 mali yılı finansmanının büyük ölçüde bağlı olduğu zaten belliydi. İkinci tur, olası bir üçüncü tur dönemine etkili bir şekilde taşıyordu. Bu nedenle, daha fazla finansman çağrısına ilişkin bütçe bir süredir belirsizdi. Programın bir parçası olarak Alman hükümeti, 2021’deki ilk turda onaylanan 292 başvuru için 2022’de 1,149 milyon euro, 8 Aralık 2023 itibarıyla ise 2023’te 72,079 milyon euro ödedi. 2022/23’teki ikinci turda 1,436 onaylanan başvuru için. Hükümet 2023’te 20,032 milyon euro serbest bıraktı. Ancak onaylanan başvurular için fonlar dağıtılmaya devam edildiğinden rakamlar henüz kesin değil.

Hükümet istatistiklerine göre, 2021’de şu ana kadar 91 elektrikli kamyon (50 H2 ve 41 BEV kamyon dahil), 2022’de 1.133 elektrikli kamyon (167 H2, 4 (PHEV) ve 962 BEV kamyon dahil) ve 2023’te 7.119 elektrikli kamyon finanse edildi. (358 H2, 5 PHEV ve 6.756 BEV kamyon dahil). Peki otobüs sektöründe? Üçüncü tur finansman çağrısı Haziran’dan Eylül 2023’e kadar sürdü. Kasım 2023 itibarıyla yalnızca 23 taşımacılık şirketine finansman için yeşil ışık yakılırken, 140 taşımacılık şirketi şimdiden reddedildi. Finansman programı 2025 yılına kadar devam edecekti. Şu ana kadar hükümet, alternatif tahrik sistemlerine sahip yaklaşık 4.000 otobüs için direktif kapsamında hibeleri onayladı. Ancak bu, üçüncü finansman turunda onaylanan tüm araçları kapsamamaktadır. Buna ek olarak hükümet, toplu taşımada elektrikli otobüs satın alınmasını teşvik eden 2018 direktifi başta olmak üzere önceki finansman programlarından yaklaşık 1.550 araçtan da söz ediyor

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com