Anasayfa » Türkiye ile BYD Arasında 1 Milyar Dolarlık Yatırım Anlaşması İmzalandı

Türkiye ile BYD Arasında 1 Milyar Dolarlık Yatırım Anlaşması İmzalandı

by mobilitehaber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BYD’nin Yönetim Kurulu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, Türkiye’de elektrikli araç üretimine yönelik tarihi anlaşmanın imza törenine katıldı. Tören, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Tarihi Anlaşma: 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu’nun imzaladığı anlaşma, BYD’nin Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla yıllık 150.000 araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurmasını öngörüyor. Üretime 2026 sonunda başlanması hedeflenen tesis, 5.000 kişiye kadar doğrudan istihdam sağlayacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır’ın Açıklamaları

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Otomotiv sanayimiz için tarihi bir gündeyiz. Ülkemize yapılacak dev bir yatırımın ilk adımını attık. Cumhurbaşkanımız’ın huzurunda dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi BYD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Wang Chuanfu ile şirketin Türkiye’de yatırım yapmasına yönelik anlaşmayı imzaladık.

Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz Çin ziyaretinden bu yana sürdürdüğümüz yoğun görüşmeler neticesinde alınmış olan bu yatırım kararı, Türkiye’nin küresel yatırımlar için bir cazibe merkezi olduğunu gösteriyor.

Avrupa’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Türkiye’de, yıllık 35 milyar doların üzerinde tutar ile ihracatın lideri otomotiv sektöründe yeni nesil ve çevre dostu elektrikli araçlara yönelik dönüşüm öncelikli hedefimiz.

Küresel teknoloji lideri BYD’nin yeni nesil araçların yüksek yerli katma değerle üretimine yönelik bu yatırım kararı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürdüğümüz yatırımcı dostu politikaların ve yatırımlara sunduğumuz desteklerin sonucudur.

Türkiye, yatırımcılar için Gümrük Birliği yoluyla Avrupa pazarına ve serbest ticaret anlaşmaları sayesinde pek çok ihracat pazarına erişim kapısıdır.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com