Anasayfa » NASCAR ve ABB’den Elektrikli Mobilite Ortaklığı

NASCAR ve ABB’den Elektrikli Mobilite Ortaklığı

by mobilitehaber

NASCAR, teknoloji grubu ve şarj altyapısı üreticisi ABB ile elektrikli mobilite konusunda önemli bir ortaklık duyurdu. Bu iş birliğinin ilk somut sonucu, 1.000 kW peak gücüne sahip elektrikli bir yarış arabasının prototipi oldu.

Elektrikli Yarış Arabası Prototipi

İsviçreli teknoloji grubu ABB’nin ABD yan kuruluşuna göre, iki taraf arasındaki iş birliği “yarış araçları, elektriklendirme altyapısı ve enerji eğitimi dahil olmak üzere sporda elektriklendirme için stratejik fırsatlar yaratmayı” amaçlıyor. Ortaklar, NASCAR Chicago Street Race 2024’te bu ortaklaşa yaratılan prototipi tanıttılar. Chevrolet, Ford ve Toyota da prototipin geliştirilmesinde önemli rol oynadı.

Teknik Özellikler

ABB’nin açıklamasına göre, araç üç motor ve 1.000 kW peak gücüne sahip. Bir motor önde, iki motor ise arkada yer almakta. Araç, 78 kWh sıvı soğutmalı bir batarya ile donatılmış ve bu batarya ayarlanabilir aktarma organlarına güç sağlıyor. Lastikler, özel olarak tasarlanmış dört Goodyear Racing Eagle lastiği. Rejeneratif frenleme sistemi sayesinde kinetik enerji elektriğe dönüştürülüyor, bu da aracı yol parkurları ve kısa oval pistler için ideal hale getiriyor.

Sürdürülebilirlik Hedefleri ve ABB’nin Rolü

ABB ayrıca motor sporlarında sürdürülebilirlik girişimlerini teşvik eden bir platform olan ‘NASCAR Impact’in kurucu ortağı olacak. NASCAR’ın hedefi, 2035 yılına kadar kendi karbon ayak izini sıfıra indirmek. Bu hedef doğrultusunda, ABB derneğin pist dışında da elektriklendirmesine yardımcı olacak.

ABB İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ralph Donati, “ABB, elektrifikasyon ve otomasyon alanında bir teknoloji lideridir ve küresel olarak müşterilerimizin operasyonlarını optimize etmelerine, elektriklendirmelerine ve karbondan arındırmalarına yardımcı oluyoruz” dedi. “NASCAR, ABD’deki ABB ve NASCAR endüstrisi arasındaki iş birliğinin amacı, EV yarışlarından uzun mesafeli ulaşıma ve tesis operasyonlarına kadar elektrifikasyon teknolojisinin sınırlarını zorlamaktır.”

NASCAR Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş IMPACT Görevlisi Eric Nyquist, “Chicago Sokak Yarışı’nda prototip elektrikli aracımızın lansmanıyla aynı zamana denk gelen ilk IMPACT ortağımızı duyurmak için bundan daha uygun bir zaman olamazdı,” dedi. “ABB bir sektör lideridir ve önümüzdeki on yıl içinde net sıfır işletme emisyonuna ulaşma çabalarımızda operasyonlarımızı karbondan arındırma çabalarımıza yardımcı olacaktır.”

Bu ortaklık, NASCAR’ın elektrikli araç teknolojilerine geçişini hızlandıracak ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com