Anasayfa » Tesla, Almanya’daki Gigafactory’de Üretim Kapasitesini İki Katına Çıkarmayı Hedefliyor

Tesla, Almanya’daki Gigafactory’de Üretim Kapasitesini İki Katına Çıkarmayı Hedefliyor

by mobilitehaber

Tesla’nın planlarının onaylanması halinde tesis, Volkswagen’in tarihi kalesi Wolfsburg’un önüne geçerek Almanya’nın en büyük otomotiv tesisi haline gelecek.

ABD’li otomobil üreticisi Tesla, yılda 1 milyon elektrikli araç üretmeyi hedefleyen Almanya’daki fabrikasının üretim kapasitesini iki katına çıkarmak için başvuruda bulundu.

Gigafactory Berlin-Brandenburg olarak bilinen fabrika Berlin’in yaklaşık 30 kilometre güneydoğusunda yer alıyor. Tesla, araç üretimini yılda 500.000 araçtan iki katına çıkarmanın yanı sıra, aynı fabrikada pil hücresi üretim kapasitesini genişletmek ve 50 gigawatt-saat olan mevcut pil depolama kapasitesini yılda 100 gigawatt saate çıkarmak için onay arıyor.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’a göre Tesla’nın planları onaylanırsa, tesis Almanya’nın en büyük otomotiv tesisi haline gelecek ve yılda 800.000 araç üretim kapasitesine sahip Volkswagen’in tarihi kalesi Wolfsburg’un önüne geçecek. Tesla’nın Gigafactory’nin bulunduğu Grünheide’deki hızlı büyümesi, 16 ay önce üretime başlamasından bu yana Alman otomotiv endüstrisini önemli ölçüde etkiledi. Tesla, 2023 yılının ilk yarısında elektrikli araç satışlarında Volkswagen’i ilk kez geride bıraktı.

Ancak şu anda Amerikalı elektrikli araç üreticisi, Mart 2022’de açılan Almanya’daki fabrikasını tam olarak kullanmaktan hâlâ çok uzak. Şu anda tesis haftada sadece 5.000 adet üretim yapıyor ve bu da yıllık yaklaşık 260.000 araç üretimiyle sonuçlanıyor.

Tesla fabrikasının bulunduğu Brandenburg eyaleti yetkilileri, Gigafactory’nin genişletilmesi konusunda kamuoyunun görüşlerini almak üzere internet üzerinden bir danışma süreci başlattı. Vatandaşların proje hakkında yorum yapmak için iki ay süreleri var.

Bu yılın başlarında, tesisin inşaatının ilk aşaması, öncelikle su tüketimine karşı çıkan yerel halktan gelen çok sayıda itiraz nedeniyle ertelenmişti.

Şirket bu kez daha rafine bir strateji uyguladı. Salı günü Tesla çalışanları, su kullanımı, biyoçeşitliliğin korunması ve önerilen genişlemeyle ilgili çevresel etki değerlendirmesi de dahil olmak üzere bir dizi konuya odaklanarak yerel sakinlerle aktif bir şekilde etkileşime girdi.

ABD’li otomobil şirketi uzun süredir tesisin etkisinin nispeten düşük olduğunu savunuyor ve elektrikli araçların iklim değişikliğiyle mücadeledeki faydalarına atıfta bulunuyor. Bir sözcü de AFP’ye Tesla’nın gerekli tatlı su miktarını arttırmamak için suyun geri kazanılması ve arıtılması sürecini “optimize etmeyi” planladığını söyledi.

Gigafactory’nin genişletilmesi aşamalı olarak gerçekleştirilecek ve üç kısmi izin başvurusu yapılması planlanıyor.

Brandenburg Çevre Bakanlığı sözcüsü AFP’ye yaptığı açıklamada,

“Tesisin inşası ve işletilmesinin etkilerinin çevreyle uyumlu olmasını sağlamak zorundayız” dedi.

Alman işçiler için büyük bir adım

Tesla’ya göre Gigafactory şu anda 10.000’den fazla işçi istihdam ediyor ve şirket yakın gelecekte işgücünün potansiyel olarak 22.500 çalışana ulaşabileceğini öngörüyor.

“Dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırırken yeni nesil mühendislik, üretim ve operasyonel zorlukları çözmek için Gigafactory Berlin-Brandenburg’da bize katılın” diyen Tesla’nın web sitesi, “şu anda çok çeşitli beceri ve deneyim seviyelerinde işe alım yaptıklarını – otomotiv deneyimi gerekmediğini” belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com