Anasayfa » Borusan EnBW Enerji ve Petrol Ofisi Grubu’ndan Güçlü İşbirliği: Elektrikli Şarj İstasyonlarına Yatırım

Borusan EnBW Enerji ve Petrol Ofisi Grubu’ndan Güçlü İşbirliği: Elektrikli Şarj İstasyonlarına Yatırım

by mobilitehaber

Petrol Ofisi Grubu, Borusan Oto İstinye’de düzenlenen imza töreninde Türkiye genelindeki 2 bin lokasyon arasından önceliklendirilen istasyonlarda 1 milyar liralık yatırım yapacağını duyurdu. İstasyon dönüşümleri, trafik yoğunluğu, üniteler ve istasyonlar arası mesafe gibi kriterler dikkate alınarak belirlenecek.

Yapılacak dönüşümler kapsamında kullanılacak hızlı şarj cihazları, yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağı sertifikalı olacak ve elektrikli araçların batarya doluluk oranını 30 dakika içinde yüzde 80’e çıkaracak. Bu işbirliği ile her şarj noktasının yaklaşık 4 bin 500 ton karbon salımını engellemesi bekleniyor.

Borusan Grup Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Kafadar, imza töreninde yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini vurguladı. Türkiye’de elektrikli araç satışlarının son dönemde büyük bir ivme kazandığını belirten Kafadar, ülkede elektrikli araç sektörünün hızla büyüdüğüne dikkat çekti.

Artan talep doğrultusunda elektrikli şarj istasyonlarının önemine değinen Kafadar, Borusan Grubu olarak sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarıyla karbon salımı yüksek otomotiv sektöründe elektrifikasyon dönüşümüne liderlik etmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Petrol Ofisi Grup CEO’su Mehmet Abbasoğlu ise işbirliğinin sadece Türkiye ve bölge için değil, sürdürülebilirlik adına da önemli bir adım olduğunu vurguladı. Abbasoğlu, Borusan EnBW Enerji ile birlikte Türkiye genelinde 2 bin istasyonlu bir ağ kurmayı hedeflediklerini ve bu sayede net sıfır hedefine katkıda bulunacaklarını belirtti.

Borusan EnBW Enerji Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve EnBW Holding CEO’su Buğra Borasoy, şirket olarak sürdürülebilir bir gelecek hedefi doğrultusunda e-mobilite dönüşümüne odaklandıklarını söyledi. Borasoy, Almanya’da pazar lideri olan EnBW’nin deneyimlerinden yararlanarak Türkiye’deki elektrikli araç sayısındaki büyümeyi desteklemek istediklerini vurgulayarak, Petrol Ofisi ile yapılan işbirliğinin bu alandaki önemli adımlardan biri olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından taraflar arasında imza töreni gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com