Anasayfa » SAIC, MG Avrupa Tesisinin ‘Daha Yüksek Maliyetlere Yol Açacağını’ Söyledi

SAIC, MG Avrupa Tesisinin ‘Daha Yüksek Maliyetlere Yol Açacağını’ Söyledi

by mobilitehaber

MG, planlanan Avrupa fabrikasında otomobil üretmenin Çin’e kıyasla şirkete muhtemelen daha pahalıya mal olacağını kabul etti, ancak faydaların olumsuzluklardan daha ağır basacağını söyledi.

MG Motor’un Birleşik Krallık ve Avrupa başkanı William Wang,

“Yerel üretimin daha pahalı olmasını bekliyorum, ancak yılda 200.000 araba satıyorsanız, zamanı gelmiştir” dedi.

Pazar araştırmacısı Dataforce’un rakamlarına göre, Avrupa genelinde MG satışları ilk altı ayda 99.789’a ulaşırken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 42.296 idi.

Wang Automotive News Europe’a yaptığı açıklamada MG’nin MG4’ü Avrupa’da üreteceğini söyledi. Kompakt elektrikli hatchback, 29.458 adetlik satışla ilk yarıda markanın Avrupa’daki en büyük ikinci satıcısı oldu. ZS küçük SUV ise 35,753 adetlik satışla markanın en çok satan modeli oldu.

Wang, Çin yerine Avrupa’da üretim yapmanın avantajlarının yüzde 10’luk ithalat vergisinin kaldırılması ve müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt verilmesi olacağını söyledi.

Avrupa’daki bir fabrika bölgeye daha iyi bağlantılar da getirecek. “Yerel inşa etmek, yerel insanlarla birlikte çalışmak anlamına geliyor. Bu daha fazla bağlılık demektir,” dedi Wang.

Çinli otomobil üreticilerinin Avrupa’da yarattığı artan satış tehdidi, endüstri kuruluşlarının Avrupalı otomobil üreticilerinin yüksek enerji fiyatları da dahil olmak üzere yerel olarak karşılaştıkları bazı rekabet dezavantajlarını dengelemek için ithalatta daha yüksek gümrük vergileri talep etmesine neden oldu.

Ancak Wang, SAIC’in yerel üretim kararının siyasi bir karar olmadığını söyledi. “Bizler iş adamıyız. Siyasi boyut hakkında çok fazla düşünmüyoruz” dedi.

SAIC’in Avrupa’da bir tesis inşa edeceğini açıklaması, Çinli şirketin bir Avrupa ülkesinde fabrikası olması halinde maliyet konusunda rekabet edebileceklerini düşünen Avrupalı otomobil üreticilerini rahatlatacaktır.

MG’nin bu kadar hızlı büyümesinin nedeni kısmen rekabetçi fiyatları, özellikle de benzer özelliklere sahip Volkswagen ID3’ün 39.995 Euro’luk fiyatına kıyasla Almanya’da 28.590 Euro’dan başlayan MG4.

Ford’un Avrupa’daki binek araç bölümü başkanı Martin Sander, kısa süre önce Automotive News Europe’a verdiği demeçte, Ford’un Avrupa’da sadece elektrikli araçlar satmaya başlamasıyla birlikte Avrupa’da Çin’den gelecek rekabetten endişe duymadığını söyledi.

“Çinliler Avrupa’da ölçek büyütmek istedikleri anda yerel olarak da üretim yapacaklarına kesinlikle inanıyorum. Ve o zaman neden başka bir şirketle rekabetçi olmamamız gerektiğini anlamıyorum” dedi.

Fabrika yeri aranıyor

Wang, SAIC’in iki ya da üç yıl içinde tesisin nereye kurulacağına karar vereceğini söyledi. Hangi ülkenin seçileceği ise halen değerlendirme aşamasında. “Hangi ülkenin en iyisi olduğunu bulmak için enerji maliyetlerini, işgücü maliyetlerini… her şeyi kontrol etmemiz gerekiyor. Çok detaylı bir hesaplamaya ihtiyacımız var,” dedi Wang.

Wang, MG’nin en büyük Avrupa pazarı olan İngiltere’nin bir seçenek olduğunu doğruladı. SAIC, 2005 yılında önce Nanjing Automotive’e ve daha sonra SAIC’e yapılan orijinal MG Rover satışının bir parçası olan Longbridge, Birmingham fabrikasının halen sahibi. Ancak, montaj alanları 2021 yılında sahayı konut için yeniden geliştirme planının bir parçası olarak düzleştirildi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com