Anasayfa » Sono Motors Sion Çarpışma Testinden Geçti, Güneş Panellerinin Güvenli Olduğunu Kanıtladı

Sono Motors Sion Çarpışma Testinden Geçti, Güneş Panellerinin Güvenli Olduğunu Kanıtladı

by mobilitehaber

Uygun fiyatlı bir güneş enerjili elektrikli araç (SEV) sunmayı hedefleyen Münih merkezli girişim Sono Motors, Sion prototipini ilk tam çarpışma testinden geçirdi ve sonuçlar cesaret verici.

Alman şirkete göre, çarpışma testi İtalya’daki CSI’daki ortak tesisinde gerçekleştirildi ve araç tamamen polimer bazlı güneş panelleriyle kaplandı ve yüksek kontrast sağlamak için yeşile boyandı. 50 km/saat (31 mph) hızındaki çarpışma testinin sonucu, şirketin tescilli güneş panellerinin parçalanmadığını ve dolayısıyla yolcular ve diğer yol kullanıcıları için tehlike oluşturmadığını ortaya koydu.

Sono Motors Sion henüz homologe edilmedi, ancak bu gerçekleşene kadar Alman girişim, önceki çarpışma simülasyonlarının sonuçlarını doğrulamak için yaklaşık 300 fiziksel bileşen, kızak ve komple araç testi yapmak istiyor. Sion ayrıca Euro NCAP çarpışma testlerinden de geçecek.

“Yıllarca başarılı çarpışma simülasyonları gerçekleştirdikten sonra, solar teknolojimizin gerçek hayatta da aynı tatmin edici ve yüksek kaliteli sonuçları verdiğini görmekten gurur duyuyoruz. Müşterilerimizin Sion’larındaki güneş enerjisi teknolojisinin sadece aküyü ücretsiz şarj etmekle kalmayıp aynı zamanda en yüksek güvenlik standartlarına da uyduğunu bilmenin rahatlığıyla araç kullanabilmelerini istiyoruz.” dedi Sono Motors CTO’su Markus Volmer.

İlk çarpışma testinin sonuçlarının yanı sıra, şirket ayrıca yaklaşmakta olan Sion SEV’in standart olarak bir dizi gelişmiş sürücü destek sistemine sahip olacağını açıkladı: ileri çarpışma uyarısı, otomatik acil frenleme, şeritten ayrılma uyarısı, şerit takip asistanı, dikkat asistanı, trafik işareti asistanı, arka park asistanı ve arka görüş kamerası. Ayrıca, üretimin başlamasından sonra havadan güncelleme yoluyla adaptif hız sabitleyici eklenmesi de planlanıyor.

Ancak bu üretim başlangıç tarihi şu anda belirsizliğini koruyor; şirket daha önce montaja başlamak için gerekli finansmanı sağlamadığını belirterek, EV meraklılarını siparişlerini yerine getirmeye çağırdı ve Sion’u gerçeğe dönüştürmek için 3.500 siparişe daha ihtiyaç duyduklarını söyledi. Resmi web sitesine göre, şirket bugün itibariyle 21.000’den fazla rezervasyon sahibine sahip olduğunu, ancak finansmanı güvence altına almak için hala yaklaşık 1.650 siparişe daha ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Sono Motors Sion, gövde panellerinin çoğu fotovoltaik dizilerle kaplı olan ve güneş çıktığında aracın aküsünü şarj edebilen güneş enerjili bir elektrikli araç. Şirket, başlangıç fiyatının yaklaşık 25.000 Euro (mevcut döviz kurlarıyla yaklaşık 27.000 $) olacağını ve sipariş sırasında 3.000 Euro (3.300 $) depozito alınacağını söylüyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com