Anasayfa » 2023 EY Mobilite Tüketici Endeksi Raporu: Sonuçlar ve Bulgular

2023 EY Mobilite Tüketici Endeksi Raporu: Sonuçlar ve Bulgular

by mobilitehaber

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi alanında faaliyet gösteren EY (Ernst & Young), 2023 yılına ait Mobilite Tüketici Endeksi raporunu yayımladı.

EY’nin açıklamasına göre, yükselen yakıt maliyetleri ve çevresel endişeler, uygun maliyetli elektrikli araçların ilgi görmesine neden oluyor.

Otomobil almayı planlayanların %50’sinden fazlası, tercihini elektrikli araçlardan yana kullanıyor. Her yıl küresel otomotiv trendleri hakkında içgörü sağlayan EY Mobilite Tüketici Endeksi’nin en güncel versiyonu, önümüzdeki 2 yıl içinde tamamen elektrikli veya hibrit bir araç almayı planlayanların oranının %55 olduğunu ortaya koyuyor.

Elektrikli araç (EV) satın almayı düşünenlerin ilk motivasyon kaynağı, yüksek yakıt maliyetleri olarak belirlendi. EY’nin araştırmasına göre, elektrikli araç tercihinde yüksek yakıt maliyetleri %38 ile en büyük etken olarak öne çıkıyor. Katılımcıların %12’si sürdürülebilirliğin seçimlerini etkileyen bir faktör olduğunu belirtirken, %28’i çevresel endişeleri ilk sıraya koyuyor.

Daha uygun fiyatlı elektrikli araç modelleri sunuldukça, satın alma maliyetleriyle ilgili endişeler azalırken, yanıt verenlerin %31’i için en büyük endişe, elektrikli araç şarj istasyonlarının yetersizliği olarak öne çıkıyor. Özellikle ABD, Çin, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde elektrikli araç şarj istasyonlarının yetersizliği en büyük endişe kaynağı olarak gösteriliyor.

Rapor ayrıca, beş farklı tüketici segmentini tanımlıyor. Bu segmentler, EV’e şüpheci yaklaşanlar, EV ilgisi olmayanlar, EV konusunda ikna edilebilir olanlar, EV satın almayı düşünenler ve EV meraklıları şeklinde değişiyor. EV meraklılarının oranı 2021’den bu yana düzenli olarak artarken, EV konusunda ikna edilebilir olanlar ve EV satın almayı düşünenlerin oranlarının azaldığı gözlemleniyor.

Tüm bu durumlar, elektrikli araç üreticilerinin ve orijinal ekipman üreticilerinin (OEM) tüketicilere yönelik ekstra çaba göstermesini gerektiriyor. Demografik dağılıma göre, genç kuşaklar EV konusunda daha hevesli görünürken, EV meraklıları segmentine doğru ilerledikçe, boomer ve X kuşaklarının oranı daha düşük görünüyor.

EY Türkiye Mobilite Sektör Lideri ve Şirket Ortağı Serdar Altay’a göre, artan yakıt fiyatları, potansiyel otomobil tüketicilerinin bir elektrikli araç satın almayı düşünmelerini motive eden en önemli faktör haline geldi. Rapor ayrıca, son yıllarda hükümet teşviklerinin de elektrikli araçların benimsenmesinde büyük rol oynadığını gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com