Anasayfa » Amprius eVTOL ve EV Uygulamaları için Yüksek Enerjili Silikon Anot Hücresini Tanıttı

Amprius eVTOL ve EV Uygulamaları için Yüksek Enerjili Silikon Anot Hücresini Tanıttı

by mobilitehaber

Kaliforniya merkezli Amprius Technologies, hava ve otomotiv uygulamalarında potansiyel olarak kullanılabilecek yeni bir yüksek enerji yoğunluklu, yüksek deşarj oranlı silikon anot hücresini ortaya çıkardı.

Şirket, kilogram başına 400 watt-saat enerji yoğunluğu ile 10C deşarj oranına ulaştığını iddia ediyor. Bu özellik, elektrikli dikey kalkış ve inişlere (eVTOL) fayda sağlayabilir ve pil, ağır yükleri kaldırmak için yüksek itiş gücü gerektiren insansız hava araçlarına da takılabilir.

Amprius’a göre, bir bataryadaki pozitif elektrot olan silikon anot, daha yaygın olarak kullanılan grafitten 10 kat daha fazla lityum depolayabilir. Bu teknoloji gelişmiş enerji yoğunluğu ve şarj hızları sağlıyor.

Şirket bir basın açıklamasında, aynı özelliğin yüksek performanslı elektrikli araçlara kadar uzanabileceğini söyledi. Amprius’un yeni hücresi, bir EV’yi saatte 0-60 mil hıza 1,5 saniyede çıkarabilecek motorlara güç sağlamak için yeterli enerjiyi boşaltabilir.

Amprius ayrıca hücresinin düşük şarj durumunda (SoC) kesme voltajının altına düşmeden yüksek akım darbelerini desteklediğini iddia ediyor. Yüzde 30 deşarj derinliğinde kilogram başına 3000 watt’lık bir güç yoğunluğunu sürdürebildiği bildirilirken, şarj yüksek olduğunda maksimum güç yoğunluğu 4400 W/kg’ı aşabiliyor.

Birçok otomobil üreticisi ve batarya teknolojisi şirketi, enerji yoğunluğunu iyileştirmek ve sürüş menzilini artırmak için atılımlar keşfetmeye çalışıyor. Haziran 2023’te Avustralya merkezli Li-S Energy, yarı katı hal lityum-sülfür teknolojisi kullanan üçüncü nesil 20 katmanlı hücrelerinin 540 Wh/l hacimsel enerji yoğunluğuna sahip olduğunu açıkladı.

Geçen yıl, Çinli pil üreticisi Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL) üçüncü nesil nikel-kobalt-manganez (NCM) hücresinin 450 Wh/l enerji yoğunluğuna sahip olduğunu açıkladı.

Bu gelişmeler kağıt üzerinde umut verici görünse de, uzmanlar kitlelerin ilgili olabileceği uygulamalarda gerçek hayattaki performanslarını ölçene kadar beklememiz gerekecek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com