Anasayfa » NEXT C1X Karbon Fiber Tekne

NEXT C1X Karbon Fiber Tekne

by mobilitehaber

On yılı aşkın bir süredir tekne yapımında kullanılan karbon fiber, daha hafif, daha güçlü ve yakıt tasarrufu sağlayan ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Next Boatworks, bu bilgi birikimi ve 3D baskı teknolojisiyle yepyeni bir karbon kayık yaratmak için yola çıktı.

Geniş izli oturaktan, geniş kaldırma kuvveti sunmak, pruvanın dalmasını önlemek ve sörf hızını korumak için ters pruvayı dengeleyen tam ön güverteye kadar her tasarım düşüncesi konfor ve denge göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Bu arada, su hattına yaklaştıkça keskin bir şekilde daralan daha geniş bir güverte sayesinde dalgalı sularda rezerv stabilitesi korunur.

Tasarım ekibi, yumuşak kıvrımlara sahip, sert çeneler ya da enine kesitte keskin açı değişiklikleri içermeyen oldukça yuvarlak bir gövde tercih etmiş. Bu düşünce, maksimum hız potansiyeli için ıslanan yüzey alanını ve sürtünme direncini en aza indirgemek üzere dar, konik kıç tarafını da bilgilendirmektedir.

Bununla birlikte, tasarımın en önemli özelliği, çoğu 3D baskılı olan malzeme yapısıdır. C1X, ağırlıktan ödün vermeden gövde boyunca bütünlüğü artırmak için karmaşık örgülerle öncelikle karbondan yapılmıştır. C1X, toplam 6-8 lb ağırlığındaki donanım ve parçalar hariç 39 lb gibi etkileyici bir ağırlığa sahip.

Next Boatworks bunları, tekne güvertesinin belirli bölümlerini sertleştirmek için karbonun arasına yerleştirilen “petek katmanlar” ve tekne güvertesinin belirli bölümlerini daha da sertleştirmek için Kevlar ile güçlendirilmiş gövdenin daha açıkta kalan kısımları olarak tanımlıyor. Ve gövdenin daha açıkta kalan kısımları, koruma ve performansı artırmak için yüksek gerilme mukavemeti sağlayan sentetik, hafif bir elyaf olan Kevlar ile güçlendirilmiş.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com