Anasayfa » Otomobil Devi BYD, Meksika’da Dev Fabrika Kuruyor

Otomobil Devi BYD, Meksika’da Dev Fabrika Kuruyor

by mobilitehaber

Yeni bir rapora göre, Çinli otomobil üreticisi BYD, Meksika’da kurulacak yeni otomobil fabrikasıyla 10.000 kişiye iş imkanı sağlayacak. Şirket, Meksika pazarına yalnızca bir yıl önce girmesine rağmen ürün yelpazesini hızla genişletti.

Meksika’nın En Büyük Otomobil Fabrikalarından Biri Olacak

BYD’nin Meksika Genel Müdürü Jorge Vallejo, Bloomberg’e verdiği röportajda, yerel fabrikanın Meksika’daki en büyük otomobil fabrikalarından biri olacağını belirtti. Ancak, bu 10.000 kişilik istihdamın ne kadarının doğrudan BYD tarafından sağlanacağı net değil; yüklenici ve tedarikçilerin çalışanları da bu rakama dahil olabilir. Meksika’daki en büyük otomotiv fabrikası, Volkswagen’in Puebla’daki tesisi olup yaklaşık 13.000 kişiye istihdam sağlıyor.

Fabrikanın Lokasyonu ve Yatırım Planları

Vallejo, BYD’nin Meksika’daki yeni fabrika için 23 eyaletten gelen teklifleri değerlendirdikten sonra üç lokasyona indirgediklerini açıkladı. BYD’nin Amerika bölgesinden sorumlu başkan yardımcısı ve CEO’su Stella Li, fabrikanın Mexico City yakınında kurulmasının planlandığını belirtti. BYD, Meksika’daki yatırımını yerel pazara odaklamış durumda ve bu nedenle Mexico City’nin 200 km yarıçapında bir yer arayışı içinde.

ABD Pazarı ve Gelecek Planları

BYD’nin Meksika’da bir otomobil fabrikası açma planı, şirketin ABD’de otomobil satmayı planlayıp planlamadığı sorusunu gündeme getirdi. Ancak Li, BYD’nin ABD’ye gelmeyi planlamadığını ve Meksika tesisini ABD’ye yönelik bir arka kapı olarak kullanmayacaklarını belirtti.

BYD’nin Meksika’da altısı elektrikli araç (EV) ve üçü plug-in hibrit araç (PHEV) olmak üzere dokuz modelden oluşan geniş bir araç serisi var. Vallejo, şirketin bu yıl Meksika’da 50.000 araç satmayı hedeflediğini söyledi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com