Anasayfa » HVS, Oyun Bozan Hidrojenli-Elektrikli Ticari Aracının Lansmanını Yaptı

HVS, Oyun Bozan Hidrojenli-Elektrikli Ticari Aracının Lansmanını Yaptı

by mobilitehaber

Sıfır emisyonlu, uzun menzilli ve hidrojenli ticari araç yenilikleriyle meşhur Hydrogen Vehicle Systems (HVS), bugün nakliye endüstrisini alt üst etme planlarını açıklayarak temiz sac tasarımlı bir hidrojenli ticari aracını tanıttı.

Oyunun kurallarını yeniden yazan HVS, yürüyen aksamı 5,5 tonluk bir çekiş gücüne sahip hidrojenli aracını tanıttı. Bu sayede şirket, Birleşik Krallık tarafından tasarlanıp geliştirilen ilk hidrojenle ve elektrikle çalışan aracı üretmiş oluyor. Bu tanıtım, planlanan 40 tonluk sıfır emisyonlu AYA’nın (Ağır Yük Aracı) geleceğini de müjdeliyor.

2017 Yılında Glasgow’da kurulan HVS, sıfır emisyonlu hidrojenle çalışan ticari araçların temel tasarımına ve geliştirilmesine odaklanmakta. Şirket; otomotiv, enerji, hidrojen teknolojisi, güç elektroniği, sürdürülebilirlik ve çevre yönetimi alanlarında geniş deneyime sahip endüstri uzmanlarından oluşmakta.

BK Hükümeti, en geç 2035’e kadar emisyonu sıfır olmayan AYA’ların satışını azaltma ve 2040’a kadar satışları sıfırlama politikası güdüyor. Bu sayede HVS, önde gelen teknolojisiyle kritik bir rol oynuyor.

Ayrıca şirket, pazarda sivrilmeye dair ayağı yere basan bir güzergahı var. Innovate UK, Scottish Enterprise ve Energy Technology Partnership gibi yerlerden finansal destek almasının yanı sıra hidrojen yakıt ikmali altyapısı, müşteri tabanı ve küresel ölçeklenebilirlik gibi konularda EG Group ile stratejik ortaklıkları mevcut.

HVS’nin CEO’su Jawad Khursheed diyor ki:

Bu lansman, çığır açan hidrojenli-elektrikli ticari araç tasarımımızı ve AYA modelimizin öncüsü olan gelişmiş güç aktarım teknolojimizi gözler önüne koyuyor. Yakın-bağlı yeşil hidrojenden (doğrudan hidroelektrik santrallerinden, rüzgardan veya güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları tarafından üretilen hidrojen) beslenen sıfır emisyonlu kamyonlarımız, lojistik sektörünün karbondan arındırılmasının önemli bir parçasıdır. Hidrojen, önemli ulaşım ağlarına kolayca entegre edilebilen istasyonlar sayesinde uzun menziller ve hızlı yakıt ikmali sunan nakliye endüstrisi için eşi benzeri olmayan mükemmel bir yakıttır.

Dahası, müşterilerimize sektördeki en gelişmiş AYA’yı tedarik ederken sürüş deneyiminde adım adım ama kökten bir değişiklik yapacağız. Pazara nazaran düşük fiyatlarımızla cepleri yakmazken rakiplerimize filo yönetimi dersi vereceğiz.

   Kalıpların Dışında Düşünmek

HVS kamyon üniteleri; basınçlı hidrojen silindirleri, yakıt hücreleri, enerji depolama sistemi ve eaxle’den oluşan hidrojen aktarma organı etrafında kendi bünyesinde tasarlanmış tamamen yeni bir şasi üzerine inşa edilecek.

Benzersiz zemin tasarımı, paketleme, performans, verimlilik, ağırlık, menzil, tüketim, bakım ve yaşam döngüsü konularında yenilik doğuracak. Geleneksel kamyonlara kıyasla önemli ölçüde geliştirilmiş bir aerodinamik sağlanacak.

   Uzun Menzil ve Hızlı Doldurma

Yolculuğa bağlı olarak – gidilen rota, yol koşulları ve sürüş tarzı vs. – HVS’nin AYA’sı 500 km’yi aşma kapasitesine sahip.

Sürüşte verimliliği artırma amacıyla SEMAS kontrol sistemi (sürücü ve kontrol sistemleri arasındaki etkileşimleri izleme sistemi) geliştirilme aşamasında. SEMAS, yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltarak gidilen mesafeyi oldukça artıracak.

Hidrojenle çalışan araçların pille çalışan bir EA (elektrikli araç) gibi şarj edilmesine gerek yoktur. Hidrojen silindirlerindeki basınçta depolanan hidrojen gazı ile yakıt ikmali yapılır. Yakıt ikmali, eşdeğer bir akülü aracı şarj etmekten çok daha kısa sürer ve işlem bir kamyonu dizelle doldurmakla kıyaslanabilir. Birçok hidrojen yakıt istasyonu, geleneksel benzin ve dizel pompalarına çok benzeyen ancak farklı bir ağızlığa sahip dağıtıcılar kullanılarak mevcut benzin istasyonlarına yerleştirilecek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com