Anasayfa » Hitachi, elektrikli damperli kamyonu madenlerde test edecek

Hitachi, elektrikli damperli kamyonu madenlerde test edecek

by mobilitehaber

Hitachi İnşaat Makineleri tamamen elektrikli damperli kamyonun prototipini tamamladı. İnşaat makinesi şimdi gemiyle Zambiya’ya nakledildi ve burada 2024 ortalarında bir bakır-altın madeninde bir gösteri ve son test programını tamamlayacak.

Akülü elektrikli damperli kamyon, 221 ton taşıma kapasitesine sahip, geleneksel olarak çalıştırılan Hitachi EH4000AC-3 modelini temel alıyor.

Dönüştürülmüş versiyonda inşaat makinesi, akü teknolojisi ve ABB’nin DC/DC dönüştürücüleri ile donatılmıştır. Ancak geliştirme ortakları sürücü hakkında kesin ayrıntılar vermiyor. Tek söyledikleri, damperli kamyonun düz zeminde çalışırken dahili aküsüyle idare edebileceği. Yokuş yukarı giderken güç, harici bir tramvay kaynağından alınır.
Yokuş aşağı giderken kamyon, aküyü yeniden şarj etmek için rejeneratif frenleme sırasında geri kazanılan enerjiyi kullanır.
Akü modeli için henüz performans rakamları mevcut olmadığından, içten yanmalı motor versiyonunun veri sayfası kaba bir kılavuz sunmaktadır: EH4000AC-3’ün net 1.864 kW nominal motor çıkışı ve 56 km/saat maksimum hızı vardır. Yük, yukarıda belirtildiği gibi 221 tondur. Yük kapasitesi yukarıda belirtilen 221 ton ve brüt çalışma ağırlığı 384 tondur. Hitachi ve ABB, madencilik sektöründe elektrikli damperli kamyonlara yönelik artan talebi karşılamak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla 2021 yılında dönüşüm projesini başlattı.

Elektrikli modeller daha sonra doğrudan motoru çalıştırmak ve akü depolama sistemini şarj etmek için gücü şasiden alan yeni bir elektrikli yerleşik sistem kullanacak. ABB Traction Mobil e-Power Başkanı Fabiana Cavalcante, “Hitachi Construction Machinery ile olan işbirliğimizin bu önemli adıma ulaştığını görmekten mutluluk duyuyoruz” diyor.
Proje, damperli kamyonların elektrifikasyonuyla ilgili sorunların çözülmesine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda sera gazı emisyonlarını azaltarak düşük karbonlu bir dünyaya da katkıda bulunuyor. “Prototipin Zambiya bakır-altın madenindeki kapasitesini kanıtlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com