Anasayfa » Stellantis’ten Kritik “Otonom Sürüş” Hamlesi

Stellantis’ten Kritik “Otonom Sürüş” Hamlesi

by mobilitehaber

Stellantis N.V. ve gelişmiş yapay zeka ve otonom sürüş yazılımlarının önde gelen geliştiricisi aiMotive, bugün Stellantis’in aiMotive’i satın alması için bir anlaşma yaptıklarını duyurdu.

Bu satın alma, Stellantis’in yapay zeka ve otonom sürüş temel teknolojisini geliştiriyor, küresel yetenek havuzunu genişletiyor ve tamamen yeni STLA AutoDrive platformunun orta vadeli gelişimini hızlandırıyor.

Stellantis Yazılım Direktörü Yves Bonnefont;

aiMotive’in dünya standartlarındaki yapay zeka ve otonom sürüş teknolojisini satın almak, sürdürülebilir bir mobilite teknoloji şirketi olma yolunda önemli bir katkıdır” dedi. “aiMotive’in sınıfında lider uzmanlığı ve startup ruhu, Dare Forward 2030 hedeflerimize ulaşma yolculuğumuzu hızlandıracaktır.

aiMotive’in teknoloji ürün portföyü yapay zeka ve otonom sürüş alanındaki dört temel alana odaklanmaktadır:

aiDrive: Otonom sürüş için gömülü yazılım yığını
aiData: Yapay zeka operasyonları ve veri araçları
aiWare: Silikon mikroçipler için uzmanlık ve fikri mülkiyet
aiSim: Otonom sürüşün geliştirilmesi için yazılım simülasyonu

Stellantis’in yazılım ekipleri, 2024 yılından itibaren dört yeni STLA araç platformunda (STLA Small, STLA Medium, STLA Large, STLA Frame) geniş ölçekte kullanılacak olan üç yeni teknoloji platformunu (STLA Brain, STLA SmartCockpit, STLA AutoDrive) geliştirmeye başladı. Stellantis’in Aralık 2021’deki Yazılım Günü’nde açıklanan yazılım stratejisinin, elektrifikasyon ve yazılıma yapılacak 30 milyar €’dan fazla yatırımla desteklenen Dare Forward 2030 stratejik planının cesur hedeflerinin bir parçası olarak, on yılın sonuna kadar yaklaşık 20 milyar € yıllık gelir artışı yaratması bekleniyor.

Merkezi Budapeşte, Macaristan’da bulunan aiMotive’in Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da ofisleri, gelişmiş yapay zeka ve otonom sürüş uzmanlığına sahip mühendisler de dahil olmak üzere dünya çapında 200’den fazla yüksek vasıflı çalışanı bulunmaktadır. aiMotive, operasyonel bağımsızlığını ve startup kültürünü koruyarak Stellantis’in bir iştiraki olarak faaliyet gösterecektir. Kurucu László Kishonti CEO olarak kalmaya devam edecek. Mevcut teknoloji ürün portföyünün aiData, aiSim ve aiWare dahil olmak üzere üç alanını diğer ortaklara satmaya devam edecek.

Stellantis, hızlı inovasyon anlayışını koruyarak aiMotive’i denetlemek üzere bir Yönetim Kurulu oluşturacak. aiMotive ekibi tamamen Stellantis otonom sürüş ve yapay zeka ekiplerinin bir parçası olacak.

Satın alma işleminin tamamlanması, antitröst gerekliliklerinin yerine getirilmesi de dahil olmak üzere geleneksel kapanış koşullarına tabidir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com