Anasayfa » Hidrojenle Çalışan Araç Rekor Kırdı

Hidrojenle Çalışan Araç Rekor Kırdı

Neredeyse 2500 kilometre... Bu araç, hidrojenli araçların kulvarında en tek depoyla en yüksek menzile ulaştığından Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı.

by mobilitehaber

Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi‘nde bir öğrenci grubu, tek bir depo hidrojenle 1.546 mil (2.488 km) yol kat ederek Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Deponun bir kilogram küpten daha az alabildiğini de akılda tutarsak bu oldukça etkileyici bir başarı. Rekor, 2005 yılından beri öğrencilerin canla başla çalıştıkları araç olan Eco Runner ile elde edildi.

Bu günlerde bir aracın tek depoyla ne kadar gidebildiği, yani menzili hakkında pek konuşmaz olduk. Elbet ki bunun sebebiyse art arda dizilen teknolojik gelişmeler. Elektrikli araç (EA) üreticileri, otomobillerinin artık tek bir şarjla uzun mesafe seyahat etme konusunda usta olmalarını sağladı. Ancak bu elektrikli araçların şarj sürelerinin kısaltılıp her an yola çıkmak üzere hazır olmalarının sağlanması gerekiyor.

Hidrojen yakıt hücreleri, geleneksel yakıt ikmaline nazaran daha hızlı bir alternatif sunuyor ve ağır nakliyeler için bile yeterli güç sağlayabiliyor. Sayısız şirket, hidrojeni iş araçları ve makinelerde sorunsuzca kullanabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Tüm bunlara rağmen üniversiteli bir öğrenci ekibi hidrojenle çalışan bir araçlarıyla böyle bir rekor kırmayı başarabildi.

Rekortmen Eco Runner

Eco Runner‘ın geçmişinde tek kırdığı rekor bu değil. Delft‘teki öğrenciler, otomobil üzerinde sayısız başarısız deneme tekrarladı ancak en sonunda başardılar. 2005 yılında, aracın ilk versiyonu olan üç tekerlekli Eco1 tanıtılmıştı ve bir litre benzinle 346 mil (557 km) kat edilerek o zamanın rekoru kırılmıştı.

Kısa süre sonra öğrenci ekibi yakıt kaynağını hidrojene çevirdi ve sonraki Eco Runner‘lar, bir öğrenci projesinden çok bir şehir içi otomobiline benzeyecek şekilde değiştirilmeye başlandı.

2020’de ise tek bir hidrojen tankıyla 36 saatte 742 mil (1.195 km) durmadan seyahat ederek başka bir rekor daha kırdı.

Guinness Dünya Rekoru

Geçen yılki sürülen EcoRunner, Hidrojen Verimliliği Mücadelesi adlı yarışmada ilk sırayı aldı ancak öğrencilerden oluşan bu ekip hedeflerini çok daha yüksekte tutuyor. Rafine aerodinamik şekle sahip daha hafif bir araç üzerinde çalıştılar ve çabaları ete kemiğe bürünüp EcoRunner XIII haline geldi.

Ekip, rekor denemeleri için Almanya’daki Immendingen test pistini kullanmaya karar verdi. 23 Haziran’ın sabah 4’ünde ekip çalışmalarına başladı, ancak beş saat sonra EcoRunner ilk turuna başlayabildi.

Araba, saatte ortalama 28 mil (45 km) hızla şerit boyunca hareket etti, bu da selefinin elde ettiği hızın iki katına tekabül ediyor. Ekip, bu girişimde önceki 1.277 mil (2.056 km) rekorunu kırmayı hedefliyordu, ancak hedeflerine ulaştıklarında bir baktılar ki depoda hala bir miktar hidrojen mevcuttu.

Kısa bir kutlamanın ardından ekip, arabanın ne kadar ileri gidebileceğini görmek için piste geri döndü ve nihayet sabah 8:26’da EcoRunner XIII, yalnızca 950 gram hidrojenle 2500 kilometreden fazla yol kat ettikten sonra durdu. İşte böylece bir Guinness Dünya Rekoru daha kırılmıştı.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com