Anasayfa » Brüksel, mikro-mobiliteye yasaklar getiriyor

Brüksel, mikro-mobiliteye yasaklar getiriyor

by mobilitehaber

Bundan böyle paylaşımlı e-scooterlar, ancak ve ancak diğer trafik kullanıcılarını engellemedikleri takdirde Brüksel’de hoş karşılanacaklar. Brüksel hükümeti, mikro mobilite kategorisindeki e-scooter ve diğer paylaşımlı araçların hem kullanıcıları hem de operatörleri için kuralları sıkılaştıran bir yönergeyi onayladı.

Yönerge bu yaz yürürlüğe girecek. Şu anda toplam mevcudu 20.000’i aşan paylaşımlı e-scooterun sayısı azaltılıp 8.000’e kadar indirilecek.

Mikro-mobilite sağlayıcıları ikiye düşürülecek

Scooter sayılarının azalmasıyla orantılı olarak operatörlerin de sayıları azaltılıp ikiye düşürülecek. Ayrıca scooterlar için zorunlu bırakma noktaları belirlenip uymayanlar için park cezaları kesilecek.

Bu bağlamda, okullarda yeni öğretim yılının başlamasından önce Brüksel’de paylaşımlı e-scooter sunmaya devam edebilecek mikro mobilite sağlayıcıları seçilecek ve seçilen bu iki operatör 2027 yılına kadar hizmet verebilecek. Şu anda Brüksel’de yedi sağlayıcı bulunuyor.

Böylece otopark ve yol güvenliğinin daha iyi sağlanması bekleniyor.

7,500 paylaşımlı e-bisiklet

Bunların dışında paylaşılan bisikletler için üç operatör (3 x 2 500 bisiklet) ve kargo bisikletleri için iki operatör (2 x 150 kargo bisikleti) de belirlenmesi planlanıyor.

1 Ocak 2024’ten itibaren kullanıcılar artık belirli bir bölge dışında sürüşlerini isteseler de durduramayacaklar. Bu park bölgeleri yol kenarlarında olacak şekilde belirlenecek.

Güle güle kaos, hoş geldin düzen

Diğer büyük Avrupa şehirlerinde de olduğu gibi, paylaşımlı e-scooterlar 2018 yılında Brüksel’de ortaya çıktı. Cihazlar hızla çevre dostu bir yönelim olarak görülüp trend haline geldi. Ancak kuralların yokluğunda çözümden ziyade sorun haline geldikleri bazı hoş olmayan örneklerle karşılaştık.

Bu durumun bir örneği ise Paris’ten gelmişti. Fransa, 1 Eylül 2023’ten itibaren yollarında paylaşımlı scooterları yasaklayacak ve 15.000’i aşkın scooter, yol özlemiyle yanıp tutuşurken çürümeye terk edilecek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com