Anasayfa » Bilim Gemisi EARTH300

Bilim Gemisi EARTH300

by mobilitehaber

Okyanus araştırmaları için tasarlanmış fütüristik bir gemi olan EARTH 300 emisyonsuzdur ve nükleer enerji ile çalışmaktadır.

Keşif gemisinin güvertesindeki “bilim şehri” 160 bilim insanını ve 22 son teknoloji laboratuvarı barındıracak kadar büyük. 2025 yılında denize indirilmesi planlanan EARTH 300, 300 metre uzunluğunda ve iklim değişikliğini incelemek ve umarız bazı çözümler bulmak amacıyla yeşil teknolojiyle dolu olacak.

Gelecek İçin Tasarlandı

Uluslararası Iddes Yachts firması, geminin tasarımını deniz mimarı Iván Salas Jefferson liderliğinde gerçekleştiriyor. Oldukça fütüristik olan bu cesur yeni konsept, sadeleştirilmiş kavramsal bir dil ve aerodinamik bir form ile çağdaş bir şekle sahip. Polonyalı deniz mimarisi firması NED, geminin burnuna doğru uzanan geometrik şekillerden oluşan bir desenle delikli olan Earth 300’ün uhrevi tasarımının tamamlanmasında Iddes Yachts ile birlikte çalıştı.

Ancak geminin en çarpıcı özelliği, Dünya’ya benzemesi için seçilen ve şiirsel olarak bilim insanlarının onu kurtarmak için çok çalışacakları odak alanı olan “bilim küresi”. Küre, dünyanın önde gelen iklim bilimcilerini bir araya getiren 13 katlı bir “bilim şehri” içeriyor ve bu bilim insanları geminin en son teknolojisinin yardımıyla yeni iklim çözümleri üzerinde işbirliği yapacaklar.

Diğer özellikleri arasında geminin tepesinde hassas bir şekilde dengelenmiş görünen bir gözlem güvertesi, 46 metrelik bir kiriş ve bir helikopter pisti bulunmaktadır. Gemi ayrıca sualtı keşifleri için bir dizi gelişmiş sualtı aracı da taşıyacak.

Earth 300 İcra Kurulu Başkanı Aaron Olivera,

“Gemi kruvaziyer, keşif, araştırma ve lüks yatlarda bulunan özellikleri sunacak ama hiçbirine benzemeyecek” diyor.

Gücünü atom enerjisinden alan sıfır emisyonlu süperyat, Bill Gates’in kurduğu nükleer inovasyon şirketi TerraPower tarafından yaratılan teknolojiye dayanan gemideki bir erimiş tuz reaktöründen güç alıyor. Kuantum hesaplama ve erimiş tuz reaktörü daha önce bir gemiye hiç kurulmadığı için bu bir ilk. Esasen gemi yüzen bir bilgisayar olarak inşa edilecek ve yapımı 350-500 milyon sterline mal olacak.

EARTH 300, 984 feet gibi oldukça büyük bir açıklığa sahip, bu da onu Titanik’ten daha büyük ve dünyanın en büyük gemilerinden bazılarının sahip olduğu dört haneli rakamlara yaklaştırıyor. Bunun büyük bir kısmı, iklim bilimcilerden oluşan bir filonun gerçek zamanlı verileri yakalamak için kullanacağı bilimsel ekipmanlarla kaplanacak.

Yerleşik sensörler, yapay zeka, robotik, makine öğrenimi ve gerçek zamanlı veri işleme kombinasyonunun yanı sıra dünyanın ilk ticari, okyanusta giden kuantum bilgisayarı da verileri anlamlandıracak. Toplanan tüm bilgiler açık kaynaklı olacak ve “Dünya’daki en büyük zorluklardan bazılarını ele almak için hem bilimi hem de keşfi birleştirme” misyonunun bir parçası olarak diğer iklim bilimcilerle paylaşılacak.

EARTH 300’ün sistem tasarımı başkanı Giulio Ceppi,

“İklim değişikliğinin yarattığı destansı zorlukla yüzleşmek için Earth 300 bilim, teknoloji, macera, keşif, eğitim ve eğlenceyi daha önce hiç yapılmadığı şekilde bir araya getirecek. Yurttaş bilimi daha iyi bir gelecek için anahtarımız olacak: okyanusların ve gezegenin hayatta kalması için kolektif planlama yapmak üzere en yenilikçi ve etkili aracı yaratmak istiyoruz.” diyor.

EARTH 300’ün Geleceği

EARTH 300 resmi web sitesine göre, geminin 2025 yılında yola çıkması ve herhangi bir zamanda çeşitli disiplinlerden 160 bilim insanına hizmet vermesi planlanıyor. Gemide ayrıca 20 öğrenci, 165 mürettebat üyesi ve biletleri için 3 milyon dolar ödeyecek 40 VIP konuk bulunacak.

İcra Kurulu Başkanı Olivera liderliğindeki Earth 300 projesi IBM, Triton Submarines, EYOS Expeditions ve yolcu gemileri sektöründe dünyanın önde gelen klas kuruluşları arasında yer alan RINA gibi bir dizi ortak tarafından destekleniyor.

Ön gemi tasarımı ve gemi mühendisliği tamamlandığına göre, artık tek yapmamız gereken Earth 300’ün 2025 olarak öngörülen denize indirilme tarihini beklemek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com